Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

 

CM i viltspår 2016

I år var det 10-års Jubileum för CM Viltspår så vi hade rosetter till alla med lite mera text och årtal på. Det var 16 stycken anmälda och det kom 15 stycken spårsugna vovvar med sina ägare och åkte iväg med sina domare och spårade.

Domare denna dag var Jan Domarhed,  Ulf Eriksson,  Lars Elgh, Ted Lindström, Jörgen Pajunen,  Anders Pettersson, Tony Sparf.

cmdomaretillbaka

 Nu börjar domare och ekipagen komma tillbaka och de börjar räkna ihop så de kan få fram allas poäng sedan.

cmsparnervigt

 Här sitter de lite nervösa deltagarna och väntar på dagens resultat.

domarecm2016

Samling för prisutdelningen.

cmtedannika

 Ted Lindström delgav dagens resultat och Annika Varbäck delade ut priser.

Resultat

Guldvinnare Anlag

alma1aanlag2016

"Alma" Joinmi Sweet And Neat
Anders Strömberg

Silver Anlag 

signe2aanlag2016

"Signe" Joinmi  Pretty And Proud
Gittan Mikaelsson

Bronsplatsen gick till

bethan3aanlag2016

"Bethan" Odett Cocking
Helena Eriksson

I Öppenklass blev ingen godkänd med poängen gjorde att det blev följande ordning

harryoppenklass1a2016

"Harry" Silk N´Shine Frozen Matador
Anna Palm

pepsioppenspar2a

"Pepsi"  Hollyoaks Pepsi
Anna Leander

Guldvinnare Championklass

vallechampvinnarecm2016

“VALLE” Cockett’s Dream On 
Tobias Alvinder

Silver

sture2achampklass2016

“STURE” Gilljams Gold Digger
Agneta Wiberg

 Bronset gick till

rasmus3achampklass2016

“RASMUS” Honeywater’s Millport 
Pernilla Selling

Årets bästa poäng och bästa spår hund fick “VALLE” Cockett’s Dream On 
med sin husse Tobias Alvinder. Priset skänktes i år av Annika Varbäck och det var en fin
cocker siluett.

vallevinnarebastasparhund2016

 


 

Resultat CM 2015

Anlagsklass

1.      "Alma" Joinmi Sweet And Neat - Anders Strömberg GK /72 p

2.     "Signe" Joinmi  Pretty And Proud - Gittan Mikaelsson GK / 71 p

3.     "Bethan" Odett Cocking - Helena Eriksson GK / 69 p

4.       ”Majken” Joinmi In Her Shoes - Anders Strömberg GK / 62 p

5.        ”Bäbiz” Jalabelle Scoop Of The Day  - Helena Eriksson Ej G / 68 p

 

Öppenklass

1.       “Harry” Silk N´Shine Drozen Matador  2a pris / 70 p

2.     “Pepsi” Hollyoaks Pepsi – Anna Leander 2a pris / 55 p

 

Championklass

1.     "Valle" Cockett´s Dream On - Tobias Alvinder 1 pris / 73 p

2.     “STURE” Gilljams Gold Digger- Agneta Wiberg  1 pris / 72 p 

3.      “RASMUS” Honeywater’s Millport - Pernilla Selling 1 pris / 71 p

4.       "Ines" Manaca´s Join The Joyride - Gittan Mikaelsson 1 pris / 71 p

5.       "Noggi" Pågus Nougat - Anna Leander 1 pris / 70 p

6.       "Tracy" Zeltzin´s First In Line - Frank Edström 1 pris / 70 p

7.       "Bea" Flashdance Dazzling Flower - Annica Svärd 1 pris / 66 p

8.        "Herta" Joinmi Apple Of My Eye - Gittan Mikaelsson 1 pris / 65 p

  

GRATTIS alla som var med och tog sig  runt i spåren och ett extra stort GRATTIS till de som kom på pallplats!

 Cocker Spanielklubben avdelning Upplands styrelse vill tacka alla som deltog samt våra sponsorer!

Sist men inte minst tackar vi domarna i Upplands Dreverklubb med Ted Lindström i spetsen!!

I år tackade vi domarna lite extra då de stått ut med oss i 10 år. Vi hoppas att de hjälper oss i många år till.

tack10arcmdomare2016

cmtacktilldomarna
Vi ses väl nästa år igen.