Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

 

Uppsala Cockerklubbs årliga Cocker Show

Söndagen den 17 maj 2009 i Vendel
Domare:Geir Aronsen , kennel Casein, Norge

foton:  Marie Loré, Monica Riscoll, Gittan Mikaelsson och Stina Yron Lund

 

 BIS Valp I  A One's Running Bear
BIS-R Valp I  Tans & Tins Angeleyes Orange

cc_93_bis_valpI_uck_maj09

BIS Valp II  Charbonnel War Paint
BIS-R Valp II  Manaca's Walk The Walk

cc_159_bis_valpII_uck_maj09

Bästa Valp  Charbonnel War Paint 

cc_171_bis_valp_c_war_paint
                  

BIS Junior  Pearl Harbour Mamma Mia
BIS-R Junior  Travis Face Factor

 

junior_final09

 

 

 

BIS Unghund  High Style Vom Schloss Hellenstein
BIS-R Unghund  Paisley's One Look At Me

 

cc_269_bis_unghund_uck_maj09

 

 

BIS Veteran  NUCH SU(u)CH Atacama's Zougin

BIS-R Veteran   SU(U)CH DKUCH SVCH Manaca's In Your Dream

 

cc_283_bis_vet_uck_maj09

 

 

 

BEST IN SHOW 2009

BIS  KBHV-08 NORDUCH NORDV-07 NV-08 SV-08  A One's Fingers Crossed
BIS-R 
High Style Vom Schloss Hellenstein

cc_300_bis_uck_maj09

 

 

BIS Uppfödargrupp HP Suzanne Borg, kennel Pearl Harbour

(tyvärr ingen bild)

 

 
 

 

RESULTAT

 

VALPAR

VALPKLASS I

Hanar (4)

1 HP BIS Valp I A One's Running Bear  äg: Ann Swärd
2 HP Occis Dream Team äg: Marie-Therese Hedström
3 Tans & Tins Prince Of Orange äg: Ulla Andersson
4 Tans & Tins Blue Moon  äg: Sofia Wiberg & Joakim Ottehall

Tikar (1)

1 HP BIS-R Valp I Tans & Tins Angeleyes Orange  äg: Stina Yron Lund

VALPKLASS II

Hanar (4)

1 HP BIS Valp II Bästa valp Charbonnel War Paint äg: Monica Forsander
2 HP Hornlakes Quintian Bertil  äg: Inger Hornesjö
3 Viijägarens Rutger äg: Ulla Marklund
4 Flashdance Exciting Dream äg: Caroline & Jimmy Tilja

 

Tikar (4)

1 HP BIS-R Valp II Manaca's Walk The Walk    äg: Marita Hydling
2 HP Flashdance Eternal Flame   äg: Eva-Lena Eriksson
3 Viijägarens Rut  äg: Jenny Bodell
4 Flashdance Eye Catching   äg: Jenny Bodell
 

VUXNA

HANAR

Juniorklass (4)

1 HP BIS-R Junior Travis Face Factor äg: Kari Haave & Maria Müllersdorf
2 HP Pearl Harbour A Man After Midnight  äg: Suzanne Borg 
3 Blue Runes Captain Of Our Souls  äg: Nina Haraldsson
4 Ulvstorp's Wood Dawn  äg: Cecilia Norinder Fagrell
 

Unghundsklass (4)

1 HP BIS Unghund BIS-R High Style Vom Schloss Hellenstein
äg: Marie Loré
2 HP Charbonnel Manacas Design äg: Monica Forsander
3 HP Manaca's Live Long And Prosper äg: Manuela H-Johansson        
4 Blue Cheyenne's Dance To The Light äg: Marita Hydling
 

Öppen klass (5)

1 HP Pearl Harbour Tiger Woods äg: Suzanne Borg
2 SVCH Flashdance Crazy In Love äg: Susanne Berggren
3 Black Mica's Fart Och Fläkt  äg: Pia Aronsson Gawell
4 SVCH Tolinka Semifreddo äg: Agneta Björklund
R Hornlakes Never Let You Go äg: Inger Hornesjö

Championklass (1)

1 HP SU(U)CH LPI SVCH Dualdigni's Keep The Stag äg: Marie-Therese Hedström
 

Veteranklass (1)

1 HP NUCH SU(u)CH Atacama's Zougin äg Susanne Berggren

BÄSTA HANE


1 High Style Vom Schloss Hellenstein    
2 Pearl Harbour Tiger Woods
3 Charbonnel Manacas Design
4 NUCH SU(u)CH Atacama's Zougin
R SU(U)CH LPI SVCH Dualdigni's Keep The Stage

TIKAR

Juniorklass (10)

1 HP BIS Junior  Pearl Harbour Mamma Mia   äg: Suzanne Borg
2 HP Manaca's Rags To Riches  äg: Monica Forsander
3 HP Honeywater's Country Girl  äg: Karoline Djerf
4 Blue Runes Finest Hour äg: Anna Lövgren
R Honeywater's Apple Pie Order  äg: Jenny Karlsson

Unghundsklass (6)

1 HP BIS-R Unghund  Paisley's One Look At Me äg: Susssi Karlsson
2 HP Blue Cheyenne's Look At Me Now  äg: Marita Hydling
3 HP Hornlakes Observant Of Principle äg: Inger Hornesjö
4 Tigervargens Chattanoga Sugar Babe  äg: Eva Annerklev
R Tigervargens Candle In The Wind  äg: Eva Annerklev

Öppenklass (10)

1 HP Tolinka Tiramisu äg:Annika Hopic
2 HP Flashdance Dazzling Flower  äg: Susanne Berggren
3 HP Manaca's Join The Joyride äg: Gittan Mikaelsson            
4 SVCH Stora Barnviks Fantin Noda'r äg: Einar & Siv Nilsson
R Black Mica's Accelerera Mera  äg: Pia Aronsson Gawell

Championklass (4)

1 HP KBHV-08 NORDUCH NORDV-07 NV-08 SV-08 A One's Fingers Crossed    äg: Ann Swärd
2 HP SU(U)CH NUCH Manaca's It's All In The Name  äg: Monica Forsander
3 HP SU(U)CH SVCH Honeywater's Happiness Like Jam äg: Karoline Djerf
4 HP SU(U)CH SVCH Flashdance Betty Boop äg: Susanne Berggren


Veteranklass (3)

1 HP SU(U)CH DKUCH SVCH Manaca's In Your Dream  äg: Monica Forsander
2 HP LPI NUCH SU(U)CH VWW-08 A One's Pearl Harbour äg: Suzanne Borg
3 HP SVCH Stora Barnviks Dona Alicia  äg: Anita & Erik Johansson

 

BÄSTA TIK

1 KBHV-08 NORDUCH NORDV-07 NV-08 SV-08 A One's Fingers Crossed                    
2 SU(U)CH NUCH Manaca's It's All In The Name
3 Tolinka Tiramisu         
4 Flashdance Dazzling Flower                   
R Pearl Harbour Mamma Mia