Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

 

Inofficiell utställning i Jälla 2010

start27sept10

I år var det 190 hundar anmälda fördelade på 70 raser.

Vi vill tacka alla som hjälpte till att göra vår utställning till en mycket bra dag även i år!
Utställare, domare, ringsekreterare, ALLA som arbetade före/under/efter utställningen, 

 

Resultat för cocker spaniel

Domare: Pia Razera Brulin

BIR och BIM valpklass

BIR Hyltans Heartbreaker Conquest  
BIM  Geltman's Along Came Polly

jalla10birbimvalp2

Valpklass II hanar (2)
1:a HP 
Bästa Hanvalp Hyltans Heartbreaker Conquest äg: Rose-Marie Årnäs
2:a Manaca's Black Jack Blues äg: Eva-Lill Sjöberg

jalla10valpkl1hanar
foto: Marita Hydling

Valpklass I tikar (1)
1:a HP Joinmi Apple Of My Eye uppf & äg: Birgitta Mikaelsson

jalla10valpkl1tik

Valpklass II tikar (2)
1:a HP Geltman's Along Came Polly uppf & äg: Ola Eriksson
2:a Cockmix Caramelle äg: Kent Fahlström

jalla10valpkl2tik

Bästa tikvalp

jalla10bastatikvalp

BIR och BIM vuxna

BIR, BIG 1, BIS 4, BIR-vet, BIS 2-vet Merry Cocktails Black Pearl
BIM SE VCH Blue Runes First Of The Few

jalla10birbimvux

Juniorklass hanar (1)
1:a Blue Runes Wind In The Willows äg: Martin Cederquist

jalla10junhane

Unghundsklass hanar (2)
1:a HP Hornlakes Quintian Bertil äg & uppf: Inger Hornesjö
2:a HP Geltman's Run For The Roses äg: Malin Henningsson

jalla10unghhanar

Öppen klass hanar (3)
1:a HP BIM SE VCH Blue Runes First Of The Few äg: Åsa Schääf
2:a Hornlakes Never Let You Go äg. Inger Hornesjö
3:a Usemade Face To Face äg: Gunilla Schuber

jalla10oppenhanar
foto: Marita Hydling

Veteranklass hanar (1)
1:a HP Vignett's Blue Story äg: Anette Forsberg

jalla10vethane

Bästa hane
1:a  SE VCH Blue Runes First Of The Few   
2:a Hornlakes Quintian Bertil
3:a Vignett's Blue Story
4:a Geltman's Run For The Roses

jalla10bastahane

 

Juniorklass tikar (5)
1:a HP Subarasii Fantastic Edit äg: Hannah Säveholm
2:a HP Blue Cheyenne's Billie Jean äg: Therése Bolin
3:a Honeywater's Out Of The Hide äg: Kristina Gustafsson
4:a Line Sam Bless The Sun äg: Charlotta Hedstad Dufberg
R Pansy's Perfect Taste äg: Heléne Holst

jalla10juntikar

Unghundsklass tikar (3)
1:a HP Sjösvängens Fånga Dagen äg: Hannah Säveholm
2:a HP Dancing Feet's Sound Of Music äg: Annika Varbäck
3:a Hornlakes Quintina Emma äg: Jill Sohlberg

jalla10unghtikar

Öppen klass tikar (5)
1:a HP Hornlake's Observant Of Principle äg: Inger Hornesjö
2:a HP Paisley's One Look At Me äg: Sussie Karlsson
3:a HP Geltman's Viva Las Vegas äg: Mona Refai
4:a Tigervargens Candle In The Wind äg: Eva Annerklev 
R Hornlake's Nanny-Goat äg: Inger Hornesjö

jalla10oppentikar

Championklass tikar (1)
1:a HP SE U(U)CH Manaca's Join The Joyride äg: Birgitta Mikaelsson

jalla10champtik

Veteranklass tikar (1)
1:a HP Merry Cocktails Black Pearl äg: Mia Lundquist

jalla10vettik

Bästa tik
1:a  Merry Cocktails Black Pearl 
2:a 
SE U(U)CH Manaca's Join The Joyride
3:a Subarasii Fantastic Edit
4:a Hornlake's Observant Of Principle
R Sjösvängens Fånga Dagen

jalla10bastatik

BIR och BIM VETERAN 
BIR Merry Cocktails Black Pearl 
BIM
 
Vignett's Blue Story

jalla10birbimvet2
foto: Marita Hydling

foto där inget annat anges: Göran Skagius

 Barn Med Hund samt Best In Show-finaler 2010

I väntan på Best In Show var det Barn Med Hund, domare Sara Nordin

Vinnare blev Emilia Olsson  med cocker spanieln "Morris" SE VCH Blue Runes First Of The Few

jalla10bmhvinnare

2:a blev Maja Högström med Mimmi
De andra 3 deltagarna delade på 3:e platsen.

jalla10bmhalla

 

BEST IN SHOW VALP
Petit Basset Griffon Vendéen, Krut's Heta Hedwigh 
äg & uppf: Cecilia Gylén

jalla10bisvalp1

BIS-VALP 2
Japanese Chin, Jappegårdens Dai-Jin-Sojo 
äg: Katarina Remnemark

BIS-VALP 3
Irländsk röd setter, Applegrove Karma Chameleon 
äg: Lena Årgard

BIS-VALP 4
Dvärgschnauzer, peppar & salt, Tallbackehagens You Make Me Happy 
äg & uppf: Anna Hosinsky

BIS-VALP reserv
American Akita, Inokidokis Ginsan D'ino 
äg & uppf: Helena Pylvänäinen

jalla10bisvalpalla

BEST IN SHOW VETERAN
Irländsk röd setter, WW-10 Fairhaven Brown Eyed Girl 
äg: Lena Årgard

jalla10bisvet1

BIS 2 veteran
 Cocker spaniel, Merry Cocktails Black Pearl 
äg: Mia Lundqvist

BIS 3 veteran
Shetland sheepdog, Bermarks Undine  
äg: Madeleine & Ulla-Britt Larsson

BIS 4 veteran
Cairnterrier, Merriment Katla Den Kloka  
äg: Anne-Sofie Gräslund

jalla10bisvetalla

 

BEST IN SHOW VUXEN
Greyhound, SE UCH Skying's Ferrari Bertone   
äg: Gea Elvingsson

jalla10bisvux1

BIS 2 vuxen
Papillon, Golden Leafs Teivel 
äg: Gabriella Hjorth

BIS 3 VUXEN
Irländsk röd setter, WW-10 Fairhaven Brown Eyed Girl 
äg: Lena Årgard

BIS 4 VUXEN
Cocker spaniel, Merry Cocktails Black Pearl 
äg: Mia Lundqvist

BIS-reserv VUXEN
Shetland sheepdog, Eastdale Mr Paddington 
äg & uppf: Berit & Jeanette Book

jalla10bisvuxalla 

Text: Stina Yron Lund  
Foto: Göran Skagius och Marita Hydling