Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

 

Inofficiell utställning i Jälla 2011

Årets glada domargäng Moa Persson, Patric Ragnarson, Yvonne Larsson o Svante Frisk

jalla11_domare

I år var det knappt 300 hundar anmälda.

Vi vill tacka alla som hjälpte  till att göra vår utställning till en mycket bra dag även i år! Utställare, domare, ringsekreterare, ALLA som arbetade före/under/efter  utställningen, publik, försäljare och sist men inte minst alla sponsorer!!

 Blandade bilder Jälla 2011

 Vi är så glada över att vi hade  nästan 300 anmälningar i år. Ett stort tack till er som deltog samt till alla våra medlemmar som ställde upp  som funktionärer! 

jalla11_2

 

jalla11_1

 

jalla11_4

 

jalla11_3

 

jalla11_10

 

jalla11_13

 

jalla11_12

 Trevligt att vi hade några  försäljare på plats också. 

jalla11_6

 

jalla11_5

 

jalla11_8

 Vi är också glada för att vi  hade så bra servering i år. Dels ett café inomhus samt en korvvagn utanför.

 Tack hela familjen för att ni  ställde upp! 

jalla11_9

 

jalla11_11

 

jalla11_7

 

jalla11_17

 

jalla11_15

 

jalla11_16

 

Det är lätt att bli trött efter  en lång utställningsdag. Både för barn...

 

jalla11_14

 

...och för vuxna.

 

jalla11_18

Resultat för cocker  spaniel Domare: Patric Ragnarson

BIR och BIM valpklass

BIR Manaca's Luck Of The  Irish BIM  Manaca's For All Time

jalla11_birbim_valp

Valpklass I hanar (9)
1:a HP, 2:a Bästa Hanvalp Merry Cocktails  Derby äg: Ann-Kristin Olsson

jalla11_vinnare_hanvalp1

jalla11_valpkl1_hanar

2:a HP,3:a Bästa Hanvalp Flashdance Hungry Eyes äg:  Susanne Berggren 3:a HP,4:a Bästa Hanvalp  Flashdance Heaven Only Knows äg: Susanne Berggren 4:a Tigervargens Deer Hunter äg: Sara Andersson & Eva Annerklev

 

Valpklass II hanar (4)
1:a HP 
Bästa Hanvalp  BIR Manaca's Luck Of The Irish äg: Monica Forsander

jalla11_valpklass2_hanar_vinnare

jalla11_valpklass2_hanar_plac
2:a Honeywater's Galloway äg: Annika Almerud 3:a Merry Cocktails Moray äg: Ann-Kristin Olsson 4:a Merry Cocktails Stromboli äg: Ann-Kristin Olsson

BÄSTA HANVALP

jalla11_bastahanvalp_alla

1:a Manaca's Luck Of The  Irish 2:a Merry Cocktails Derby 3:a Flashdance Hungry Eyes 4:a Flashdance Heaven Only Knows
 

Valpklass I tikar (9) 
1:a HP Bästa Tikvalp BIM Manaca's For All  Time äg: Monica Forsander

jalla11_bastatikvalp_vinnare

Placeringen blev även  BÄSTA  TIKVALP

jalla11_bastatikvalp_alla

2:a HP 2:a Bästa Tikvalp Manaca's Something  Refreshing äg: Gunilla Sandström 3:a HP 3:a Bästa Tikvalp Flashdance Hot Stuff äg: Sandra Borglund 4:a HP 4:a Bästa Tikvalp Bunnpärlans My Precious Pearl äg: Helena Strömbäck HP Dancing Feet's Working Lady äg: Annika Varbäck

 

BIR och BIM vuxna

BIR Blue Cheyenne's Odd Molly BIM Geltman's Run For The Roses

jalla11_birbim

HANAR

Juniorklass hanar (5)
1:a HP 2:a Bästa Hane Allert's Famous Grouse

jalla11_junhane_vinnare

jalla11_junhane_alla

2:a Joinmi Fit As A Fiddle äg: Katarina Thor 3:a Flashdance Greased Lightning äg: Lena Thimon 4:a Subarasii Magic Frisco äg: Anders Erlandsson  

Unghundsklass hanar (1) (tyvärr ingen bild) 1:a Honeywater's Blast From The Past äg:  Annika Johnson

 

Öppen klass hanar (4)
1:a HP Bästa Hane BIM Geltman's Run For The Roses äg: Malin Henningsson
jalla11_oppenhane_vinnare

jalla11_oppenhanar_alla 2:a HP 2:a Bästa Hane Hornlakes Quintian Bertil äg. Inger Hornesjö 3:a SE VCH Tans & Tins Blue Moon äg: Sofia Wiberg & Joakim Ottehall 4:a FI VCH SE VCH Elmers Goldmine Quandy-Kid äg: Rolf Strandberg 

Veteranklass hanar (1)
1:a HP Vignett's Blue Story äg: Anette Forsberg

jalla11_vethane

BÄSTA HANE

jalla11_bastahane_alla
1:a Geltman's Run For The Roses 2:a  Allert's Famous Grouse 3:a Hornlakes Quintian Bertil 4:a  Vignett's Blue Story

TIKAR

Juniorklass tikar (6)
1:a HP  Bästa Tik BIR Blue Cheyenne's Odd Molly äg: Anneli  Paldin Rengart

jalla11_juntik_vinnare

jalla11_juntik_alla
2:a HP Manaca's Get The Party Started äg: Monica Forsander 3:a HP Flashdance Good Morning Sunshine äg. Susanne Berggren 4:a Lagromi Makes The Sun Shine äg: Eva Ferrari  

 

Unghundsklass tikar (2)
1:a HP 3:a Bästa Tik A'Special One Sweet  Chutney äg: Catharina Fredriksson

jalla11_unghtik_vinnare

jalla11_unghtik_alla
2:a Moorleaf Light And Shade äg: Inger Strömblad  

Öppen klass tikar (9)
1:a HP Gracewood's Jump For Joy äg: Linda  Dahlin

jalla11_oppentik_vinnare

jalla11_oppentik_alla
2:a HP Hornlake's Observant Of Principle  äg: Inger Hornesjö 3:a HP Murbräckans Pennylane äg: Mia Lundqvist 4:a HP SE VCH Tolinka Focaccia äg: Ann-Catrin Gustavsson HP Merry Cocktails Starlet äg: Ann-Kristin Olsson & Marie Wiggedal  

Championklass tikar (1)

jalla11_champtik
1:a HP 2:a Bästa Tik SE VCH SE U(U)CH Manaca's Join The Joyride äg: Birgitta  Mikaelsson

Veteranklass tikar (3)

1:a HP 4:a Bästa Tik BIR-VET BIS-VET SE U(U)CH  Dualdigni's Garden Angel äg: Malin Henningsson

jalla11_vettik_vinnare

jalla11_vettik_alla
2:a SE VCH Murbräckans Salome äg: Inger Hornesjö  

BÄSTA TIK

jalla11_bastatik
1:a Blue Cheyenne's Odd Molly 2:a 
SE VCH SE U(U)CH Manaca's Join The  Joyride 3:a A'Special One Sweet Chutney 4:a SE U(U)CH Dualdigni's Garden Angel  

BIR och BIM VETERAN 

BIR BIS-VET SE U(U)CH Dualdigni's Garden Angel äg:  Malin Henningsson BIM Vignett's Blue Story äg: Anette Forsberg

jalla11_birbim_vet

Barn Med Hund samt Best In  Show-finaler 2011

I väntan på Best In Show var det  Barn Med Hund, domare Malin Henningsson

Vinnare blev den mycket duktige  Amadeus Lantz  med sin Cavalier King Charles Spaniel Cavanelles Shirley

jalla11_bmhvinnare 
De andra 11 deltagarna delade på 2:a platsen.

Blandade bilder:

jalla11_bmh5

jalla11_bmh4

jalla11_bmh3

jalla11_bmh2

jalla11_bmh1

jalla11_bmh6

BEST IN SHOW VALP domare: Patric Ragnarson
Bichon Havanais, Sääw's Lady Gaga äg: Linda Gustavsson

jalla11_bisvalp1

BIS-VALP 2 Belgisk vallhund/Tervueren, Himbi's Flower äg: Lars Magnusson

jalla11_bisvalp2

BIS-VALP 3 Berner Sennenhund, Berntiers X-treme äg: Anja Vervaart

jalla11_bisvalp3

BIS-VALP 4 Isländsk fårhund, Tellusdream Glampi äg: Rikard Hultström

jalla11_bisvalp4

BEST IN SHOW VETERAN domare: Svante Frisk
Cocker Spaniel, SE U(U)CH Dualdigni's Garden Angel äg: Malin Henningsson

jalla11_bisvet

BEST IN SHOW VUXEN domare: Moa Persson
Korthårig Vorsteh, JWW-08 Björnkärrets Lady Dagmar äg: Cecilia Gylén

jalla11_bis

BIS 2 vuxen Basenji, Kindubeams Freedom Fight For Magic äg: Marju Kääpä

jalla11_bis2

BIS 3 VUXEN Clumber Spaniel, Don's Big Bang äg: Viktoria Larsson Grabs

jalla11_bis3

BIS 4 VUXEN Tax, normalstor långhår, Klockarbol's Lewis äg: Karin Elvingsson

jalla11_bis4