Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

 

Inofficiell utställning i Jälla den 21 oktober 2007

Det var 375 hundar anmälda fördelade på 91 raser.
Fotograf där inget anges är Stina Yron Lund

Vi vill tacka alla som hjäpte till att göra vår utställning till en mycket bra dag!
Utställare, domare, ringsekreterare, ALLA som arbetade före/under/efter utställningen, publik, försäljare och sist men inte minst alla sponsorer!!

BIS valp  Japanese chin Jappegårdens Chin-Ki   äg:  Katarina Remnemark, Storvreta
med på bilden är domaren Sara Nordin

j07bisvalpvinnare

j07bisvalpalla  j07bisvalpalla2

BIS-valp 2  Engelsk springer spaniel, Soluddens Summer Breeze  äg: Anette och Lotta Buske, Ösmo
BIS-valp 3  Irländsk röd setter, Hot Sensation's Havilland Comet  äg: Liselotte Hjelm Wahl, Björklinge
BIS-valp 4 
Sankt Bernhardshund långhårig, Dein Hards Qualified For Life  äg: Karin Byrevik, Österbybruk
BIS-valp R  Rhodesian ridgeback, Stardust's Elektra By Amilia  äg: Anita Moberg, Huddinge

 

BIS vuxen  Alaskan malamute, Chappes Chikuminuk  äg: Henrik och Anci Emanuelsson, Österbybruk

j07bisvuxen

j07bisvuxenalla

BIS 2  Pudel dvärg, Vaganza Showstopper  äg: My Jacobsson Alunda och Angelika Moberg Uppsala
BIS 3  Bedlingtonterrier, Isotop's Sirius  äg: Madeleine Edvardsson Samuelsson, Hallstavik
BIS 4  Lagotto romagnolo, Toshiko's Pe-Ma Milton Duff  äg: Agneta Linge Rånäs
BIS R  Basset hound, Honeycar's Tucker  äg: Camilla Liljhammar, Solna 

BIS veteran Tax långhårig dvärg, FINV-00 SV-00 JWW-98 INTU(V)CH NORD(V)CH SVCH Bothnia's Url Egil Skytten Rödlöga
äg: Eva Mindesparr, Åkersberga

j07bisvetvinnare

j07bisvetalla

BIS 2 veteran Papillon, Silenzio's Ambassadör Ruben  äg: Lena Ravn, Enskede
BIS 3 veteran Bullterrier, Bullrups Josefa Fra Järnbärarland  äg:Catarina Helgezon, Östhammar
BIS 4 veteran Shetland sheepdog, Fornbro's Specific Showman  äg:Madeleine och Ulla-Britt Larsson, Tierp
BIS R veteran Labrador retriever, Eaglebess Restless  äg: Louise Hudson, Kungsängen

GRUPPVINNARE:

Grupp1
valp: Belgisk vallhund/Tervueren, Timenis Athos  äg: Jaana & Mikael Ingesson, Haninge           
vuxen: Vit herdehund, Sunnantorpets Eifur Eskingur  äg: Maria Wägner, Rimbo

Grupp 2
valp:  Sankt Bernhardshund långhårig, Dein Hards Qualified For Life  äg: Karin Byrevik, Österbybruk
vuxen: Schnauzer, peppar & salt, Andante  äg: Charlotta Neiderstam, Hässelby

Grupp 3
valp: Släthårig foxterrier, Bodils Beagle  äg: Thererse Lind, Östhammar
vuxen: Bedlingtonterrier, Isotop's Sirius  äg: Madeleine Edvardsson Samuelsson, Hallstavik

Grupp 4
valp: Tax korthårig normalstor, Pomparnas Framfusige Farbror Frej  äg: Ulrika Rutgersson Langenius, Stocksund
vuxen: Tax långhårig dvärg, FINUCH NUCH SVCH SU(V)CH Bothnia's Dg Rimfaxe Rödlöga  äg: Eva Mindesparr, Åkersberga

Grupp 5
valp: Eurasier, Orionstjärnans Zeus Af Harryson  äg: Linda Andersson Aulin, Märsta
vuxen: Alaskan malamute, Chappes Chikuminuk  äg: Henrik och Anci Emanuelsson, Österbybruk

Grupp 6
valp: Rhodesian ridgeback, Stardust's Elektra By Amilia  äg: Anita Moberg, Huddinge
vuxen: Basset hound, Honeycar's Tucker  äg: Camilla Liljhammar, Solna 

Grupp 7
valp: Irländsk röd setter, Hot Sensation's Havilland Comet  äg: Liselotte Hjelm Wahl, Björklinge
vuxen: Stabyhoun, Bägbys Sako  äg: Anette Karlsson, Gnesta

Grupp 8
valp: Engelsk springer spaniel, Soluddens Summer Breeze  äg: Anette och Lotta Buske, Ösmo
vuxen: Lagotto romagnolo, Toshiko's Pe-Ma Milton Duff  äg: Agneta Linge Rånäs

Grupp 9
valp: Japanese chin Jappegårdens Chin-Ki   äg:  Katarina Remnemark, Storvreta
vuxen: Pudel dvärg, Vaganza Showstopper  äg: My Jacobsson Alunda och Angelika Moberg Uppsala

Grupp 10
valp: ingen
vuxen: Whippet, Chininas Joshua  äg: Susanne Lindholm, Östervåla

 

RESULTAT FÖR COCKER SPANIEL,  DOMARE SIV JERNHAKE


BIR och BIM valpar

j07birbimvalp

BIR-valp Tolinka Tiramisu    äg: Annika Hopic, Brottby
BIM-valp Stora Barnviks Glengoyne   äg: Kristina Salonen, Upplands Väsby

 

BIR och BIM vuxna

j07birbimvuxen

BIR  Murbräckans Pennylane   äg: Mia Hietala & Ann-Kristin Olsson, Edsbro
BIM  Lagromi Master Stroke   äg: Maria Lundin, Östervåla

Resultat för cockrarna:

VALPAR

HANAR

valpklass 1 (3 st)

j07vinnarevkl1hane
1 HP Manaca's Live Long And Prosper  äg: Manuela H-Johansson, Uppsala
2 HP Hornlakes Once For Often  äg: Kerstin Mattson
3       A One's Omnia Vincit Amor  äg: Isabella Andersson, Österbybruk
 

valpklass 2  (5 st)

j07vinnarevkl2hane
1 HP Stora Barnviks Glengoyne  äg: Kristina Salonen, Upplands Väsby
2 HP Tolinka Parazzo  äg: Yvonne Nilsson, Brottby
3       Stora Barnviks Galliano  äg: Sophie Emberg, Norrsundet
4       Stora Barnviks Glenfiddich  äg: Nina Juhlin, Stockholm
R      Stora Barnviks  Graham Beck  äg: Michaela Pettersson Emberg  

TIKAR

valpklass 1 (3 st)

j07ines
1 HP  Manaca's Join The Joyride  äg: Gittan Mikaelsson, Uppsala
2 HP  Sjösvängens Håll Stilen  äg: Maria Höglund & Per Skoglund, Borlänge
3 HP  Hornlakes Observant Of Principle  äg: Inger Hornesjö, Norsborg

 

valpklass 2 (7 st)

j07chili
1 HP Tolinka Tiramisu   äg: Annika Hopic, Brottby
2 HP Tans & Tins The Orchid Daisy   äg: Agneta Malmén Danielsson, Bromma
3 HP Tolinka Torta Pasqualina  äg: Chatarina Nilsson, Brottby     
4       Gracewood's Make Stars And Bars  äg: Sussie Karlsson, Sigtuna
R      Stora Barnviks Golden Sherry  äg: Caroline Jansson, Vallentuna

VUXNA

HANAR

juniorklass (2 st)
1 HP Lagromi Feeli'n Hot  äg: Maria Lundin, Östervåla
2       A One's Whistleblower  äg: Isabella Andersson, Österbybruk

 

unghundsklass (3 st)
1 HP Murbräckans El Toro  äg: Mary-Lotte Mattson, Bålsta
2 HP Tigervargens Born To Be Wild  äg: Eva 6Lena Annerklev, Uppsala    
3       Hornlakes Never Let You Go  äg: Inger Hornesjö
    

öppen klass (5 st)

j07haneoppenkl
1 HP Lagromi Master Stroke   äg: Maria Lundin, Östervåla
2 HP SVCH Tigervargens Abaris  äg: Manuela H-Johansson
3       Gladwin's Point Zero  äg: Jeanette Carlsson  Uppsala
4       Merry Cocktails Iron In The Fire  äg: Marie Wiggedal, Hallstavik
R      A One's Life Is For Living  äg: Isabella Andersson, Österbybruk
 

veteranklass (1 st)

j07chaplin3
1 HP LPI LPII Skvattrams Drömprinsen  äg: Kristina Salonen, Upplands Väsby

 

TIKAR

juniorklass (6 st)
1 HP  Murbräckans Pennylane   äg: Mia Hietala & Ann-Kristin Olsson, Edsbro
2 HP  Black Mica's Accelerera Mera  äg: Pia Aronsson, Sollentuna   
3        Follow My Heart's Lovely Creature  äg: Heléne Holst, Storvreta
4        Follow My Heart's Proud Mary  äg: Agneta Linge, Rånäs
R       Zeltzin's First In Line  äg: Sussie karlsson, Sigtuna

unghundsklass (4 st)

jotunghtikvinnare
foto: Inger Olofsson
1 HP SVCH  Westerner Love On Time  äg: Stina Yron Lund,  Upplands Väsby
2       Hornlakes Nice And Comfortable  äg: Annika Ranje,  Gävle
3       Hornlakes Nanny-Goat  äg: Inger Hornesjö,  Norsborg
4       Summer Girl's Wilma  äg. Gabriella Fischer, Norrtälje


öppen klass (9 st)
1 HP  SVCH Perchwater Misty-Blue  äg: Annika Hopic, Brottby
2 HP  SVCH Stora Barnviks Fantin Noda'r  äg: Annika Varbäck  Upplands Väsby
3        Gladwin's I Love Zoë  äg: Jeanette Carlsson  Uppsala
4       SVCH Meryl Dreams Vs Reality  äg: Anneli Sundkvist, Uppsala
R       SVCH Tigervargens Achelois  äg: Eva Annerklev, Uppsala
 

veteranklass (0 st) 
 

 

BÄSTA HANE
1  Lagromi Master Stroke   äg: Maria Lundin, Östervåla  BIM
2  Murbräckans El Toro  äg: Mary-Lotte Mattson, Bålsta
3  Lagromi Feeli'n Hot  äg: Maria Lundin, Östervåla
4  SVCH Tigervargens Abaris  äg: Manuela H-Johansson
R  LPI LPII Skvattrams Drömprinsen  äg: Kristina Salonen, Upplands Väsby

BÄSTA TIK
1  Murbräckans Pennylane   äg: Mia Hietala & Ann-Kristin Olsson, Edsbro  BIR BIG 3
2  SVCH Perchwater Misty-Blue  äg: Annika Hopic, Brottby
3  Black Mica's Accelerera Mera  äg: Pia Aronsson, Sollentuna   
SVCH  Westerner Love On Time  äg: Stina Yron Lund,  Upplands Väsby
R  SVCH Stora Barnviks Fantin Noda'r

 

Blandade bilder från utställningen

j07zero   j07manuelaaxel   j07inesgodis

j07hannah  j07celine   j07baby

j07axelbakben   j07annelimyrt  j07alice1