Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

 

Inofficiell utställning i Jälla 2008

jalla0834

I år var det 328 hundar anmälda fördelade på 89 raser.

Vi vill tacka alla som hjälpte till att göra vår utställning till en mycket bra dag även i år!
Utställare, domare, ringsekreterare, ALLA som arbetade före/under/efter utställningen,
publik, försäljare och sist men inte minst alla sponsorer!!
Ett extra tack till sponsorerna Sussi Karlsson & Frank Edström, Arken Zoo Arlandastad och Djurfysiologen i Uppsala. 
Era namn hann inte komma med i katalogen därför får ni ett extra tack här istället!

Det fanns risk för att inte ett enda kort skulle kunna visas eftersom det blev något fel vid överföringen från minneskortet till min dator.
Som tur är så gick det att ordna med hjälp av fotografen Cia Lindroth, stort tack för det!

Titta gärna in på Cias hemsida www.cialindroth.se
Har du en ras som Cia inte fotat i sin studio så gör hon det gratis!

Jag har nu gjort fyra bild- och resultatsidor från utställningen.
Om du finns med på någon bild och vill ta den så får du gärna det men om du publicerar den 
på en hemsida tex. så vill jag att du då skriver fotograf: Stina Yron Lund vid bilden.

Resultat för cockrarna samt bilder från grupp8-finalen.

BIR och BIM valpklass

BIR BIG 4 Blue Runes First Of The Few
BIM  Honeywater's Country Girl

jalla0814

Vinnare i valpklass I hanar
Blue Runes First Of The Few  äg: Åsa Schääf

jalla087

Vinnare i valpklass I tikar
Honeywater's Country Girl  äg: karoline Djerf

jalla0813

Vinnare valpklass II tikar
Merry Cocktails Starlet  äg: Marie Wiggedal

jalla0811

BIR och BIM vuxna

BIR BIG 2 Manaca's Join The Joyride  
BIM Copper's Trolling Stone 

jalla0844

Vinnare juniorklass hanar
Copper's Trolling Stone  äg: Ninni Lund

jalla0816

Vinnare unghundsklass hanar
Manaca's Live Long And Prosper  äg: Manuela Hartman-Johansson

jalla0819

Vinnare öppen klass hanar
Lagromi Master Stroke  äg: Maria Lundin

jalla0822

Bästa hane

1:a Copper's Trolling Stone
2:a Manaca's Live Long And Prosper
3:a Black-Russian
4:a Lagromi Master Stroke
Reserv Blue Cheyenne's Dance To The Light

jalla0824

Vinnare juniorklass tikar
Blue Cheyenne's Look At Me Now  äg: Marita Hydling

jalla0827

2:a juniorklass tikar
Tigervargens Candle In The Wind  äg: Eva Annerklev

jalla0828

3:a juniorklass tikar
Tigervargens Chattanoga Sugar Babe  äg: Eva Annerklev

jalla0829

4:a juniorklass tikar
SVCH Manaca's Makes Me Smile

jalla0830

Vinnare unghundsklass tikar
Manaca's Join The Joyride  äg: Gittan Mikaelsson

jalla0831

2:a unghundsklass tikar
Hornlakes Observant Of Principles  äg: Inger Hornesjö

jalla0832

3:a unghundsklass tikar
Bizzhaie Wanda Jackson  äg: Kajsa Lundström

jalla0833

Vinnare öppen klass tikar
Bizzhaie Queen Of Sweden  äg: Tina Tötterman

jalla0836

2:a öppen klass tikar
Seapower Follow The Sun  äg: Göran Skagius

jalla0837

3:a öppen klass tikar
Murbräckans Pennylane  äg: Mia Hietala & Ann-Kristin Olsson

jalla0838

4:a öppen klass tikar
Merry Cocktails In Touch  äg: Malou Isman

jalla0839

reserv öppen klass tikar
Black Mica's Accelerera Mera  äg: Pia Aronsson Gawell

jalla0840

Bästa tik

1:a Manaca's Join The Joyride
2:a Blue Cheyenne's Look At Me Now
3:a Tigervargens Candle In The Wind
4:a Hornlakes Observant Of Principles
reserv Bizzhaie Queen Of Sweden

jalla0841

Resultat:

Valpklass I hanar
1:a HP BIR BIG 4 Blue Runes First Of The Few  äg Åsa Schääf
2:a HP Murbräckans Carlito  äg: Anders Tjus
3:a HP Murbräckans Cordoba  äg: Fredrick Tjus

Valpklass I tikar
1:a HP BIM Honeywater's Country Girl  äg: Karoline Djerf
2:a Mohinhis Adorable-Ashima  äg: Maria Gustafsson

Valpklass II tikar
1:a HP Merry Cocktails Starlet  äg: Marie Wiggedal
2:a Paisley's One Look At Me  äg: Sussi Karlsson

Juniorklass hanar
1:a HP BIM Copper's Trolling Stone  äg: Ninni Lund
2:a HP Black-Russian  äg: Tina Tötterman
3:a HP Blue Cheyenne's Dance To The Light  äg: Marita Hydling
4:a Mon Cox's Java  äg: Lenitha Pettersson

Unghundsklass hanar
1:a HP Manaca's Live Long And Prosper  äg: Manuela Hartman-Johansson
2:a Tozzi Bastian  äg: Helén Kihlström

Öppen klass hanar
1:a HP Lagromi Master Stroke  äg: Maria Lundin
2:a Pearl Harbour Frederic Chopin  äg: Inger Hornesjö
3:a Tigervargens Born To Be Wild  äg: Eva Annerklev & Lena Annerklev
4:a Apelhöjdens Roulette  äg: Carina Annerklev

 

BIG 8 valp

1:a Clumber spaniel, Clodhopper's White Limosine Driver  äg: Viktoria Larsson-Grabs
2:a Flatcoated retriever, Almanza Hangover  äg: Ragnhild Ulin & Tina Wenngren
3:a Amerikansk cocker spaniel, Charles Dickens Carrie Me Through  äg: Eva Norling & Marie Börresen
4:a Engelsk cocker spaniel, Blue Runes First Of The Few  äg: Åsa Schääf
reserv Nova scotia duck tolling retriever, Fagerlands Röda Poppel De Amorex  äg: Frida Forsberg

jalla0848

BIG1 valp BIS-valp 2 
Clodhopper's White Limosine Driver  äg: Viktoria Larsson-Grabs

jalla0847

BIG 4 valp
Blue Runes First Of The Few  äg: Åsa Schääf

jalla0851

BIG 8 vuxen

1:a Engelsk springer spaniel, Barecho Modern Art  äg: Elizabeth Wallberg
2:a Engelsk cocker spaniel, Manaca's Join The Joyride  äg: Gittan Mikaelsson
3:a Amerikansk cocker spaniel, Fiddle-Sticks Running Fieldworker  äg: Ewa Kajle
4:a Lagotto romagnolo, Chicabeams Gismondo  äg: Ingrid Norberg
reserv: Welsh springer spaniel, SU(U)CH SVCH Billben's Boom Boom  äg: Inger Olofsson

jalla0852

BIG 1 vuxen  BIS 4

Barecho Modern Art  äg: Elizabeth Wallberg

jalla0853

BIG 2
Manaca's Join The Joyride  äg: Gittan Mikaelsson

jalla0843

 

Barn Med Hund samt Best In Show-finaler

I väntan på Best In Show var det Barn Med Hund, domare Dodo Sandahl

jalla0857

jalla0858

jalla0859

jalla0861

Vinnare blev Emilia Olsson med cocker spanieln "Morris" Blue Runes First Of The Few.
Alla de andra nio ekipagen blev tvåor.

jalla0862

BEST IN SHOW VALP
Basset hound, Jai-Baltazar  äg: Johanna Stridsberg

jalla0877

BIS-VALP 2
Clumber spaniel, Clodhopper's White Limosine Driver  äg: Viktoria Larsson-Grabs

jalla0876

BIS-VALP 3
Finsk lapphund, Herding Instinct's Anakin Skywalker  äg: Cattlin Marques

jalla0875

BIS-VALP 4
Chihuahua, korthårig, Milky äg: Malin Planting

jalla0874

BIS-VALP reserv
Greyhound, Telltale's Bryana  äg: Mie Jagne

jalla0873

BEST IN SHOW VETERAN
Cairnterrier, Merriment Katla Den Kloka  äg: Anne-Sofie Gräslund

jalla0871

BIS 2 veteran
Engelsk springer spaniel, Elgentorpets Bright Pearl  äg: Ninni Lund

jalla0872

BEST IN SHOW VUXEN
Mops, Great Heart's Daisy  äg: Christina Wilén

jalla0869

BIS 2 vuxen
Släthårig foxterrier, Bodils Åsikt  äg: Birgitta Lind

jalla0868

BIS 3 VUXEN
Basenji, Thor's The Fifth Element  äg: Ulla Nord

jalla0867

BIS 4 VUXEN
Engelsk springer spaniel, Barecho Modern Art  äg: Elizabeth Wallberg

jalla0866

BIS-reserv VUXEN
Tax, långhårig normalstor, Klockarbol's Lewis  äg: Karin Elvingsson

jalla0865 

 

Text och foto: Stina Yron Lund