Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

VENDEL 2019

  untitled

Bjuder in till Cockerutställning (inofficiell)

Söndag den 26 maj 2019

Ottarsborg i Vendel

 

Domare:

Kerstin Henriksson

 

Klasser och avgifter

Valpklass 1 (4-6 mån), Valpklass 2 (6-9 mån)

Juniorklass (9-18 mån), Unghundsklass (15-24 mån),

Öppenklass (15 mån-8 år), Jaktklass, Championklass

Veteranklass från 8 år

Anmälningsavgift:

Veteranklass 100 kr

Övriga klasser 200 kr

 Sista anmälnings- och betalningsdag 6 maj 2019

Avgiften betalas in på bg nr: 5340-9264

Obs! Glöm inte bort att skriva ditt namn och hundens registreringsnummer på betalningen.

 

 Anmälan: Internetanmälan

eller använd SKK’s 3-sidiga blankett och skicka 1:a sidan till: Eva Annerklev, Jordgubbsgatan 40, 754 49 Uppsala

 

Info. och upplysningar: Eva Annerklev tel. 070 -767 17 47

 

Utställningen medräknas i tävlan om Årets Cocker.

 

 VARMT VÄLKOMNA!

DSC_0056

 

Våra utställningar

   Cocker spanielklubben avdelning Uppland har som mål att varje år arrangera tre utställningar:

* CM i utställning, en inofficiell utställning för medlemmar i avdelning Uppland och då är det alltid hemlig domare som vanligt fram tills att utställnigen börjar! 

 Våra CM är till för att främja gemenskap i klubben. De ger tillfällen att träffas och ha trevligt tillsammans. Här har man möjlighet att komma och titta på hur en utställning går till och  vill man prova på att ställa ut så är detta ett utmärkt tillfälle att göra det, då klubbkompisarna är där och kan hjälpa till och stötta.  Våra CM är till för alla, från nybörjare till de mer erfarna ekipagen. Alla är lika välkomna att vara med!

* Vår ”Cocker Show”  i Vendel är en utställning för enbart vår ras. Detta är en trevlig och uppskattad tillställning såväl för utställare som för de som väljer att komma som åskådare. 

och sist men inte minst arrangerar vi årligen en 

* Inofficiell hundutställning för alla raser, Jälla ridhus.

Datum uställningar 2019:

CM 30 mars, CockerShow 26 maj & Inoff Jälla 26 oktober

mingel14_26

Utställningar 2018

CM i uställning 2018

Domare: Ola Eriksson

14 april,  29 hundar på plats varav 2 valpar.

GULD SILVER BRONS

Guld, silver & Brons

SE U(u)CH SE VCH Joinmi Pretty and Proud äg: Birgitta Mikaelsson

SE U(u)CH Northworth Timberman äg: Ann Hallgren

SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

Cocker Show 20 maj 2017, Vendel

 Domare: Roxana Opris

 valpar, 11 hanar & 19 tikar

 BIS

 BIS & BIS -R

 BIS Northworth November Rain Äg Maria Lindberg & Ann Hallgren

BIS - R SE U(u)CH Northworth Timberman Äg: Ann Hallgren

 Jälla 2018

BIS -18

BIS Whippet, Allettes Irish Mist Drambuie äg: Elisabeth Magnusson Flygar

BIS 1 vet  -18

 

Veteran BIS Tibetansk Terrier, C.I.B DK UCH EE&LV CH NO-17 NORD UCH SE VV-17 Kuai Le Gou’s Qen’Ichi Qatsu äg: Lena Söderqvist

BIS valp 1 -18

Valp BIS Manaca’s By Melina Dress äg: Monica Forsander

 

Cocker Spaniel

BIR-BIM -18 

BIR Manaca’s  Got Stamina äg: Monica Forsander

BIM SE U(u)CH SE VCH Manaca’s Luck Of The Irish äg: Ulrika Lundström Persson & Monica Forsander

BIR BIM valp -18

BIR valp Manaca’s By Malina Dress äg: Monica Forsander

BIM valp Manaca’s In A Special Way äg: Ulrika Lundström Persson

CM 2019

Med Reservation för fel, hör gärna av dig om så

RESULTAT CM 2019

Domare: Jane Pop, Kennel Bocablue, England

Ring sek: Anette Winge & Gittan Mikaelsson

11 Valpar + 28 vuxna

Tänk vad förvånade vi blev när Jane klev in i ridhuset! Jane bor i England och hade kommit för att döma på vårat CM. Jane spred en positiv och härlig stämning omkring sig med sin värme, tålamod och mjuka sätt både mot oss människor och våra hundar. TACK Jane för att du kom till Sverige och dömde hos oss!

Tack alla utställare, publik & "jobbare" för en trevlig dag!

DSC_0037

Jane Pop

Jane

Jane funderar på sitt beslut

Foto: Gittan Mikaelsson

Tikar

Valpklass I (2)

1 hp Northworth Behind The Sky äg: Kristina Gustafsson

2 hp Northworth Be My Everything äg: Kristina Gustafsson

VALP I TIK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hanar

Valpklass II (4)

1 hp Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

2 hp Merry Cocktails Fireglow äg: Ann-kristin Olsson

3 hp Cockergold What If äg: Anders Ringvall

4 hp Tans & Tins Autumn Day äg: Robin Svensson

VALP II HANAR BÄSTA HANE VALP

Tikar

Valpklass II (5)

1 hp I Will Be Blessed By Your Love äg: Ylwa Rifve

2 hp Flashdance Once Up On A Time äg: Maria Eriksson

3 hp Tans & Tins Autumn Sun äg: Monica Härlin

4 Polly Bridge First Copyright äg: Anna Låhdö

VALP II TIKAR

Bästa hanvalp

1 Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

2 Merry Cocktails Fireglow äg: Ann-kristin Olsson

3 Cockergold What If äg: Anders Ringvall

4 Tans & Tins Autumn Day äg: Robin Svensson

VALP II HANAR BÄSTA HANE VALP

Bästa Tikvalp

1 I Will Be Blessed By Your Love äg: Ylwa Rifve

2 Northworth Behind The Sky äg: Kristina Gustafsson

3 Flashdance Once Up On A Time äg: Maria Eriksson

4 Northworth Be My Everthing äg: Kristina Gustafsson

BÄSTA TIK VALP

  

HANAR

Junior (3)

1 hp Manaca’s In A Special Way äg: Ulrika Lundström Persson

2 hp Northworth Velled Crush äg: Ann Hallgren

3 Apelhöjdens Fandango äg: Maria Lindberg

JUNIOR HANAR

Öppenklass (3)

1 hp RLD F RLD N Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

2 RLD N SE VCH Merry Cocktails Footprint äg: Anna Tillaeus

3 Linqua’s Country Boy äg: Sohpie Törnquist

ÖPPEN HANAR

Championklass (2)

1 hp SE U(u)CH Lahdoeline Spotted Spot äg: Anna Låhdö

2 hp EE CH JV-15 SE U(u)CH SE VCH Haradwater Solar Eclipse äg: Susanne Berggren

CH HANAR

Veteranklass (2)

1 hp SE U(u)CH SE VCH Manaca’s Luck Of The Irish äg: Ulika Lindström Persson

1 hp RLD A RLD F RLD M RLD N Black Micas Fart & Fläkt äg: Pia Aronsson Gawell

VET HANAR

 

BÄSTA HANE

1 SE U(u)CH Lahdoeline Spotted Spot äg: Anna Låhdö

2 RLD F RLD N Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

3 EE CH JV-15 SE U(u)CH SE VCH Haradwater Solar Eclipse äg: Susanne Berggren

4 Manaca’s In A Special Way äg: Ulrika Lundsström Persson

 BH

  

Tikar

Junior (3)

1hp Westridge Twisting My Sobriety äg: Sofia Grundström

2 hp Wiggedalens Camille äg: Magdalena Hallström

3 hp Wiggedalens Caramelle äg: Marie Wiggedal

JUNIOR TIK

Unghund (3)

1 hp Pansy’s Prodigy äg: Anna Hallgren

2 hp Cocker’n Pals Endless Summer äg: Ylwa Rifve

3 hp Finaborg’s Beautiful And Beloved äg: Kristina Gustafson

UNGH TIK

Öppenklass (7)

1 hp Della Fiumana Tres’ Joli äg: Marita Hydling

2 hp Linqua’s Rumble Tamble äg: Eva Annerklev

3 hp Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

4 hp Tans & Tins Princess Pansy äg: Stina Yron Lund

ÖPPEN TIK

Championklass (1)

1 hp SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

CH TIK

Veteranklass (3)

1 hp SE U(u)CH Art-Wave’s Happy Anniversery äg: Magdalena Hallström

2 hp SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

3 RLD A RLD F RLD N SE VCH Tans & Tins Bowl Of Beauty äg: Stina Yron Lund

 VET TIK

BÄSTA TIK

1 Della Fiumana Tres’ Joli äg: Marita Hydling

2 Westridge Twisting My Sobriety äg: Sofia Grundström

3 SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

4 SE U(u)CH Art-Wave’s Happy Anniversery äg: Magdalena Hallström

 BT

BIS

Guld, Silver & Brons

VALP

GULD SILVER BRONS VALP

GULD (BIR) I Will Blessed By Your Love äg: Ylwa Rifve

SILVER (BIM) Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

BRONS Merry Cocktails Fireglow äg: Ann-kristin Olsson

 G S B VET

VETERAN

GULD (BIR) SE U(u)CH Art-Wave’s Happy Anniversery äg: Magdalena Hallström

SILVER (BIM) RLD A RLD F RLD M RLD N Black Micas Fart & Fläkt äg: Pia Aronsson Gawell

BRONS SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

 GSB VUXEN

 VUXEN

GULD (BIR) Della Fiumana Tres’ Joli äg: Marita Hydling

SILVER (BIM) SE U(u)CH Lahdoeline Spotted Spot äg: Anna Låhdö

BRONS RLD F RLD N Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

 

AVELSGRUPP

 GULD AVELSGRUPP

GULD - AVELSGRUPP Tans & Tins Peggy Sue Äg: Stina Yron Lund

  

UPPFÖDARGRUPP

GULD UPPF

GULD Kennel Linqua’s, Rolf Strandberg

SILVER UPPF

SILVER Kennel Merry Cocktails, Ann-Kristin Olsson

BRONS UPPF

BRONS Kennel Tans & Tins, Stina Yron Lund

 

 

GULD CM 2019

Härlig bild på CM mästaren 2019!

GRATTIS!

Mingelbilder....

Mingel 1

DSC_0034

DSC_0035

 DSC_0037

 DSC_0021

DSC_0022

DSC_0023

DSC_0025

DSC_0026

DSC_0027

DSC_0028

DSC_0038

DSC_0044

DSC_0046

DSC_0047

DSC_0101

DSC_0165

DSC_0166

DSC_0039

DSC_0030

TACK för denna gång , på återseende.....

Foto: Gittan Mikalsson