Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

Våra utställningar

   Cocker spanielklubben avdelning Uppland har som mål att varje år arrangera tre utställningar:

* CM i utställning, en inofficiell utställning för medlemmar i avdelning Uppland och då är det alltid hemlig domare som vanligt fram tills att utställnigen börjar! 

 Våra CM är till för att främja gemenskap i klubben. De ger tillfällen att träffas och ha trevligt tillsammans. Här har man möjlighet att komma och titta på hur en utställning går till och  vill man prova på att ställa ut så är detta ett utmärkt tillfälle att göra det, då klubbkompisarna är där och kan hjälpa till och stötta.  Våra CM är till för alla, från nybörjare till de mer erfarna ekipagen. Alla är lika välkomna att vara med!

* Vår ”Cocker Show”  i Vendel är en utställning för enbart vår ras. Detta är en trevlig och uppskattad tillställning såväl för utställare som för de som väljer att komma som åskådare. 

och sist men inte minst arrangerar vi årligen en 

* Inofficiell hundutställning för alla raser, Jälla ridhus.

2021:

CM i utställning är planerad till den 11 september.

Cocker Utställning planeras till våren 2022.

Jälla inoff ev. hösten 2022

mingel14_26

CM i utställning

Jälla 2019

 (Med reservation för ev. fel. Upptäcker du något som står fel hör gärna av dig.)

Inofficiell utställning för alla raser i Jälla den 26 oktober 2019

Resultat BIS, Cocker spaniel och lite blandade bilder från dagen.

I år var det 282 hundar anmälda till utställningen

BIS VALP, Domare Andreas Lantz

BIS VALPAR

1. Rysk svart terrier, Deti Arbata Epic Showman äg: Malin Blanck

2. Jämthund, Petoajon Avec äg: Linn Johansson

3. Cairnterrier, Starglen Catch Of The Day äg: Mia Andersson

4. Tibetansk terrier, Blackrill’s Back To My Roots äg: Towe Eriksson & Kajsa Laurila

BIS VETERAN, Domare Joel Lantz

BIS VETERAN

1. Keeshond, NORD JV-11 SE UCH Kittihof’s Hasta Manana äg: Kristina Lindholm

2. Cocker Spaniel, SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

3. Labrador retriever, RLD N SEU(u)CH SE VCH SE VV-19 Winnie’s Barfly äg:Kristina Wahlroth

4. Pudel-dvärg, Pandorans Angel Eyes äg: Anita Jonsson

BIS 2019 Domare Dan Ericsson

BIS

1. Pekingese, DK UCH SE JV-17 SE UCH Kisci Terrific Red Charmer äg: Mona Segerström

2. West highland white terrier, Jazzling Bad Girl äg: Reidun Aldin

3. Cocker Spaniel,  SE U(u)CH Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

4. Keeshond, NORD JV-11 SE UCH Kittihof’s Hasta Manana äg: Kristina Lindholm        

 

Resultat för Cocker spaniel. Domare: Joel Lantz.

30 cockrar varav 11 valpar.

Hanar valpklass I

1 hp Merry Cocktails Zealous äg: Ann.Kristin Olsson

2 hp Goldentassen’s Here Comes The Sun äg: Åsa Kidman

3 hp Joinmi Blow Them Away äg: Susanne Berglund

4 hp Linqua’s Addicted To You äg Mikaela Hjortsberg

Tikar valpklass I

1 hp Merry Cocktails Zesty äg: Ann-Kristin Olsson

2 hp Joinmi Head Over Heels äg: Birgitta Mikaelsson

3 hp Linqua’s Superlove äg: Susanne Hjortsberg

4 Linqua’s Friend Of Mine äg: Sophie Törnqvist

Hanar valpklass II

1 hp Miss Mallorys Top Of The Line äg: Sofia C Nordwall

Tikar valpklass II

1 hp Honeywater’s My Cup Of Tea äg Karoline Djerf

2 hp Flashdance Purple Rain äg: Susanne Berggren

BIR-valp, BIG-4 Honeywater’s My Cup Of Tea äg Karoline Djerf

BIM -valp Merry Cocktails Zealous äg: Ann.Kristin Olsson

BIR & BIM VALP

HANAR

Juniorklass

1 hp Cockergold What If äg: Anders Ringvall

Unghundsklass

1 hp Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

Öppenklass

1 hp RLD N SE VCH Merry Cocktails Footprint äg: Anna Tillaeus

2 hp Dancing Feet’s Lost In Happiness äg: Håkan & Nina Wängelin

Championklass

1 hp LVCH SE U(u)CH Linqua’s Country Boy äg: Sophie Törnqvist

Veteranklass

1 hp RLD F RLD N SE U(u)CH Merry Cocktails Cromford äg Anna Tillaeus

 

BÄSTA HANE

1. BIM Cockergold What If äg: Anders Ringvall

2. LVCH SE U(u)CH Linqua’s Country Boy äg: Sophie Törnqvist

3. RLD F RLD N SE U(u)CH Merry Cocktails Cromford äg Anna Tillaeus

4. RLD N SE VCH Merry Cocktails Footprint äg: Anna Tillaeus

 

Tikar

Juniorklass

1 hp Wiggedalens Camille äg. Magdalena Hallström

2 hp Flashdance Once Upon A Time äg: Maria Eriksson

3 hp Manaca’s Heaven’s To Betsy äg: Maria Kostic

4 hp Pearldrops Choclate Dream äg: Annika Varbäck

Öppenklass

1 hp Cocker’n Pals Talking To Me äg: Ylwa Rifve

2 hp Merry Cocktails Kyra äg: Susanne Edström

3 Joinmi Cheek By Joel äg: Malou Isman

Championklass

1 hp SE U(u)CH Danicing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

Veteranklass

1 hp SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

2 hp SE U(u)CH Blue Cheyenne’s Look At Ophelia äg: Barbro Wittgren

 

BÄSTA TIK

1. BIR, BIG-1, BIS-3 SE U(u)CH Danicing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

2. Wiggedalens Camille äg. Magdalena Hallström

3. Flashdance Once Upon A Time äg: Maria Eriksson

4. BIR-veteran, BIS-2 SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

 

BIR, BIG-1, BIS-3 SE U(u)CH Danicing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

BIM Cockergold What If äg: Anders Ringvall

BIR & BIM 2019

 

BIR-veteran, BIS-2 SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

BIM-veteran RLD F RLD N SE U(u)CH Merry Cocktails Cromford äg Anna Tillaeus

BIR & BIM VETERAN

Barn med hund dömdes av Magdalena Hallström.

Grattis till duktiga blivande handlers!

Barn med hund

Barn med hund 5

Barn med hund 4

Barn med hund 2

Barn med hund 3

 

Blandade bilder från dagen

Domarna 2019

 Dagens domare, Andreas Lantz, Joel Lantz, Dan Ericsson & Hans Rosenberg

Mingel bir & bim

Mingel 1

Mingel 2

Mingel 3

Mingel 4

Mingel 6

Mingel 7

MIngel 8

Mingel 9

VALP BIS-1

BIS-1 VETERAN

BIS 2019 Jälla

Tack alla för att ni kom och bidrog till en trevlig utställningsdag!

Stort grattis till alla vinnare

RESULTAT CM i utställning 2021

(Med reservation för fel, hittar du fel meddela gärna det)

CM i Utställning 2021.

Domare: Uno Christoffersson, kennel Hevreca

  39 cockrar anmälda varav 10 valpar.

  Årets HEMLIGA domare visade sig vara ingen mindre än Uno Christoffersson, Kennel Hevreca.

Välkommen

Uno berättade lite kort om sig själv och om sin erfarenhet av Cocker spaniel och sitt tidigare engageman i Cocker Klubben.  Uno bemötte under dagen såväl hundarna som handlers på ett lugnt och trevligt sätt vilket var mycket uppskattat.

TACK Uno för att du kom och dömde på vårat CM!

 Stort tack till våra ringsekreterare Marlen & Kicki!

 Vi vill också rikta ett stort TACK till alla våra sponsorer!

& TACK alla utställare och publik!

Stort grattis till våra Cocker Mästare!

Resultat + mingelbilder

G, S & B

GULD: Lagaromi Perfect Babe äg: Maria Lindberg

SILVER: Linqua’s Golden Years äg: Sophie Törnquist

BRONS: Tripolis Sea The Ztars äg: Anneli Sundkvist

GULD & SILVER VALP BRONS VALP

VALP GULD: Pansy’s On Fleek äg: Ann Hallgren

SILVER: Linqua’s Candle In The Wind äg: Sophie Törnquist

BRONS: Foxen’dogs Reach The Star äg: Madelene Ljungkvist

 GULD & SILVER VETERAN

VETERAN GULD: Lagaromi Perfect Babe äg: Maria Lindberg

SILVER: SE U(u)CH SE VCH Flashdance I Have A Dream äg: Maria Eriksson & Jezper Rundcrants

 G & B

GOTT & BLANDAT GULD: RLD N RLD F Monmo Line’s First Lady Fialotta äg: Malin Pettersson

 

HANAR

Valpklass I

H Valp 1

1. Hp Pansy’s On Fleek äg: Ann Hallgren

2. Hp Foxen’dogs Reach The Star äg: Madelene Ljungkvist

3. Linqua’s Your Song äg: Carin Åberg

 

Valpklass II

H valpII

1. Year After Year Della Lontras äg: Susanne Berggren

2. Manaca’s Friends For Life äg: Sara Larm

 

TIKAR

Valpklass I

T valp 1

1. Hp Linqua’s Candle In The Wind äg: Sophie Törnquist

2. Hp Blue Cheyenne’s No Apologies äg: Ann-Catrin Gustavsson

3. Hp Blue Cheyenne’s Blaze Of Glory äg: Amanda Strid

4. Hp Flashdance Release Me äg: Annica Svärd

GULD & SILVER VALP BRONS VALP

GULD: Pansy’s On Fleek äg: Ann Hallgren

SILVER: Linqua’s Candle In The Wind äg: Sophie Törnquist

BRONS: Foxen’dogs Reach The Star äg: Madelene Ljungkvist

 

HANAR

JUNIORKLASS

H JUNIOR

1. Hp Linqua’s Golden Years äg: Sophie Törnquist

2. Hp Pansy’s Power Of Crush äg: Kristina Gustafsson

 

UNGHUNDSKLASS

H UNGHUND

1. Hp Highlighters I Believe In Miracles äg: Madelene Ljungkvist

2. Tans & Tins Winter Sunset äg: Cornelia Eriksson

 

ÖPPEN KLASS

ÖPPEN H

1. Hp Pilula’s Caal Me Enforce Johnny äg: Anders Ringvall

2. Hp Apelhöjden’s Fandango äg: Maria Lindberg

3. Hp Joinmi Blow Them Away äg: Susanne Berglund

4. Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Jenny Svedin

 

CHAMPIONKLASS

CHAMPION H

1. Hp SE U(u) CH SE VCH Highlighters Worth The Wait äg: Madelene Ljundkvist

2. LT CH LV CH SE U(u)CH SE VCH Linqua’s Country Boy äg: Sophie Törnquist

 

BÄSTA HANE

BÄSTA HANE

1. Linqua’s Golden Years äg: Sophie Törnquist

2. Pilula’s Caal Me Enforce Johnny äg: Anders Ringvall

3. Apelhöjden’s Fandango äg: Maria Lindberg

4. Pansy’s Power Of Crush äg: Kristina Gustafsson

 

TIKAR

JUNIORKLASS

T JUNIOR
1. Hp Tripolis Sea The Ztars äg: Anneli Sundkvist

2. Hp Finaborg’s Fancy Girl äg: Kristina Gustafsson

3. Hp Lagaromi Fancypancy äg: Ann Hallgren

4. Hp Highligters On Top Of The World äg: Madelene Ljungkvist

 

UNGHUNDSKLASS

T UNGHUND)

1. Hp Highlighters November November Miracle äg: Kristina Sterneborg

2. Geltman’s Star Anise äg: Mona Refai

 

ÖPPEN KLASS (9)

ÖPPEN T

1.Hp SE VCH Joinmi Head Over Heels äg: Birgitta Mikaelsson

2. Hp SE VCH Highlighters Sparkle On Top äg: Madelene Ljungkvist

3. Hp Northworth Behind The Sky äg: Kristina Gustafsson

4. Hp Blue Cheyenne’s Don’t Look Back äg: Susanne Zethraeus

 

CHAMPIONKLASS

T CHAMPION

1. Hp SE U(u)CH SE VCH Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

 

VETERANKLASS

T VETERAN

1. Hp Lagaromi Perfect Babe äg: Maria Lindberg

2. Hp SE U(u)CH SE VCH Flashdance I Have A Dream äg: Maria Eriksson & Jezper Rundcrants

 

BÄSTA TIK

BÄSTA TIK

1. Lagaromi Perfect Babe äg: Maria Lindberg

2. Tripolis Sea The Ztars äg: Anneli Sundkvist

3. Finaborg’s Fancy Girl äg: Kristina Gustafsson

4. SE U(u)CH SE VCH Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

 

GOTT & BLANDAT

G & B

1. & GULD, RLD N RLD F Monmo Line’s First Lady Fialotta äg: Malin Pettersson

 

UPPFÖDARKLASS

UPPFÖDARKLASS

1. Highlighters kennel

2. Linqua’s kennel

3. Flashdance kennel

4. Blue Cheyenne’s kennel

 

AVELSKLASS

AVELSKLASS

 1. Highligters Sparkle On Top

2. Northworth Veiled Crush

CM 1

Mingel 11

Mingel 13

CM 2

Mingel 1

Mingel 12

Mingel 2

 Mingel 3

 Mingel 4

Mingel 5

Mingel 6

Mingel 7

mingel 8

 Mingel 9

 Mingel

Mingel 10

Stort tack till alla som kom och gjode CM till en rolig och trevlig dag!

Vi ses igen 2022 och vem är den heliga domaren då tro?