Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

Uppsala Cockerklubbs KM i utställning 2007

 

Söndagen den 25 februari hade Uppsala cockerklubb sitt första KM i utställning. Vi höll till i Ärentuna ridhus strax utanför Uppsala.
Det var 24 cockrar som deltog varav 3 valpar i valpklass II. Domaren Monica Forsander, kennel Manaca's, var hemlig för deltagarna ända tills bedömningen började.

Det var en mycket lyckad dag, trevligt, vackra hundar, många glada människor, ett fint prisbord och många fina rosetter.

kmprisbord

För att det inte ska bli för "tungt" med alla bilder så är de uppdelade på fyra sidor.

Vi riktar ett stort TACK till utställare, publik, domare, sponsorer och alla som hjälpte till att göra så att detta KM blev så lyckat! Vi hoppas att det blir ännu fler anmälda till 2008!!

Fotografer på alla sidor: Hannah Säveholm och Stina Yron Lund Text: Stina Yron Lund

 

"Livet utanför ringen"

 

Inget är som väntans tider!  Det var kallt i ridhuset så det behövdes extra filtar runt burarna.km071

 

Apropå kylan så var det skönt med overall också.

km0719

 

km0726

 

Det gick också bra att värma sig i Uppsala Cockerklubbs klubbväst
km0729

 

Eller i lillmattes famn

km0720

 

Taktiksnack!
taktiksnack

 

Undrar vilken vacker hund som domaren bedömer här? km0724

 

Borstning och finputs in i det sista!
km0725

 

km0737

 

km0738

 

km0739

 

km0745

 

Man hade bra utsikt från läktaren också.
km0728

 

De 4-benta hade burar av olika slag
km0741

 

Ligger det en cocker i vagnen också??
km0730

 

Neeeej, det var utställningens yngste besökare Oskar!
km0734

 

km078

 

Här är nog utställningen slut eftersom domaren blir utvisad av ringsekreteraren :-))

km0744

 

När vi plockade ihop efter utställningen så fick hundarna springa och busa i ridhuset.
Det var säkert skönt och värmande!
km0711

 

km0710

 

VALPAR och HANAR KM 2007

I valpklassen var det bara 3 stycken. Samtliga var tikar i valpklass II. Detta gjorde att i år så blev de 3 valparna vinnarna i Klubbmästerskapet.

Klubbmästaren Murbräckans Pennylane "Ebba"
km0751

km0752

Silverplats Dualdigni's Keen Kacela "Kacela"
km0746

km0748

Bronsplats Seapower Follow The Sun "Cleo"
km0754

km0755

HANAR

I juniorklassen var det 2 st

Vinnaren Westerner Time To Shine "Svante"
km076

km0758svante

2:a Tigervargens Born To Be Wild "Julius"
km0756julle

km0757julle

Det var bara 1 anmäld i unghundsklassen

Gladwin's Point Zero "Zero"
km0760

km0763

I öppen klass var det 3 st startande

Vinnaren i klassen SVCH Tigervargens Abaris "Lukas"
km0769lukas

2:a Apelhöjdens Roulette "Rolle"
km0765rolle

km0766

3:a Subarasii Magic Aragon "Aragon"
km0768aragon

km0770aragon

Placeringen i BÄSTA HANE

km0772

TIKAR

I juniorklassen var det bara 1 tik

Westerner Love On Time "Celine"
km0713

km0774celine

5 st tikar var det i unghundsklassen

1:a Wildflame's Hot Cayenne "Wilda"
km0780wilda

km0781wilda

2:a  Subarasii Fantastic Bissett "Bissett"
km0778bissett

3:a Gladwin's I Love Zoë "Zoë"
zoe

4:a Subarasii Fantastic Biscaya "Molly"
km0776molly

km0777molly

reserv Dragongårdens Upside Down "Kajsa"
orangetik

I öppenklassen var det 9 st tikar

Vinnare av klassen, bästa tik och även KLUBBMÄSTARE  Woodmore's Bazooka "Zookie" Vilka underbara rörelser!!
km07101zookie

2:a Love Cox's Apricot Sprite "Malva"
km0790

3:a Merry Cocktails Black Pearl "Dessie"
km0791dessie

4:a SVCH Stora Barnviks Fantin Nodar "Sonja"
km0794

km0789sonja

reserv A One's Felicity "Flissan"
km0786flissan

SVCH Himlahunden Afrodite "Busa"
km0787busa

km0788busa

Sausbergets Anemone "Ninni"
km0793ninni

SVCH Stora Barnviks For The Finest Nose "Tilda"
km0795tilda

km0797tilda

SVCH Tigervargens Achelois "Fia"
km0799fia

km07100fia

Resultat från KM i Utställning 2007

Valpklass 2 TIKAR (3)

1HP Murbräckans Pennylane  äg Mia Hietala
2HP Dualdigni's Keen Kacela äg Hannah Säveholm
3HP Seapower Follow The Sun  äg Göran Skagius

 

HANAR

Juniorklass (2)

1HP Westerner Time To Shine äg Matilda Knutsson
2HP Tigervargens Born To Be Wild äg Eva & Lena Annerklev

Unghundsklass (1)

1HP Gladwin's Point Zero äg Jeanette Carlsson/Ulrika Sjögren

Öppen klass (3)

1HP SVCH Tigervargens Abaris äg Manuela Johansson Hartman
2HP Apelhöjdens Roulette äg Carina Annerklev
3 Subarasii Magic Aragon  äg Hannah Säveholm

BÄSTA HANE

1 SVCH Tigervargens Abaris äg Manuela Johansson Hartman
2 Apelhöjdens Roulette  äg Carina Annerklev
3 Westerner Time To Shine äg Matilda Knutsson
4 Tigervargens Born To Be Wild äg Eva & Lena Annerklev
R Gladwin's Point Zero  äg Jeanette Carlsson/Ulrika Sjögren

 

TIKAR

Juniorklass (1)

1HP Westerner Love On Time äg Stina Yron Lund

Unghundsklass (5)

1HP Wildflame's Hot Cayenne äg Sofia Gäderblom
2HP Subarasii Fantastic Bissett äg Hannah Säveholm
3HP Gladwin's I Love Zoë  äg Jeanette Carlsson
4HP Subarasii Fantastic Biscaya äg Hannah Säveholm
RHP Dragongårdens Upside Down äg Lena Eriksson/Sandra Gauffin

Öppen klass (9)

1HP Woodmore's Bazooka  äg Hannah Säveholm
2HP Love Cox's Apricot Sprite äg Mona Åberg
3HP Merry Cocktails Black Pearl äg Mia Hietala
4  SVCH Stora Barnviks Fantin Noda'r äg Annika Varbäck
R  A One's Felicity äg Jeanette Carlsson

BÄSTA TIK

1 Woodmore's Bazooka  äg Hannah Säveholm
2
Wildflame's Hot Cayenne äg Sofia Gäderblom
3
Love Cox's Apricot Sprite  äg Mona Åberg
4 Merry Cocktails Black Pearl  äg Mia Hietala
R
Subarasii Fantastic Bissett  äg Hannah Säveholm

 

KM VALP

kmvalp1-3

     GULD    Murbräckans Pennylane 
         kmvalpguld

        SILVER Dualdigni's Keen Kacela
          kmvalpsilver

BRONS Seapower Follow The Sun
          kmvalpbrons

KM VUXEN

GULD    Woodmore's Bazooka handler Kim
kmvuxenguld

SILVER SVCH Tigervargens Abaris handler Mikaela
kmvuxensilver

        BRONS Wildflame's Hot Cayenne
                kmvuxenbrons