Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

Inofficiell utställning i Jälla 2012

j121

Årets domare var: Tina Cederstrand, Per Lundström, Hans Rosenberg o Lars Widén

I år var det ca 230 hundar anmälda.

Vi vill tacka alla som hjälpte  till att göra vår utställning till en mycket bra dag även i år! Utställare, domare, ringsekreterare, ALLA som arbetade före/under/efter  utställningen, publik, serveringspersonal, försäljare och sist men inte minst alla sponsorer!!

 

Blandade bilder Jälla 2012

 

Vi är så glada över att vi hade  så många anmälningar i år också. Det var 7:e året i rad som vi hade denna  utställning.

 

j125
Ett stort tack till er som deltog samt till alla våra medlemmar som ställde upp  som funktionärer!

 

Trevligt att vi hade några  försäljare på plats  i år också.

 

Vi är också glada för att vi  även i år hade så bra servering. Dels ett café inomhus samt en korvvagn vid ingången. Tack hela familjen Peiro för att ni  ställde upp i år igen! (bilden är från 2011)

 

jalla11_9

 

Vi är också glada för att vi  inte hade utställningen utomhus, för så här såg det ut utanför ridhuset.

 

j124

 

j123

 

Våra fina rosetter till Barn Med  Hund, BIS-veteran,........

 

j122

 

....BIS-valp och BIS-vuxen.

 

j121

 

Bilder från Barn Med Hund

 

j12_bmh4

 

j12_bmh3

 

j12_bmh2

 

j12_bmh5

 

j12_bmh1

 

BIG grupp 8

 

VALP

 

j12_big_valp

 

VUXEN

 

j12_big_vux

 

Hoppas vi ses nästa år igen!

Resultat för cocker  spaniel Domare: Hans Rosenberg

BIR och BIM valp

BIR Travis Cut To The Chase BIM  Dancing Feet's Queen of Hearts

birbim_valp_12

Valpklass I hanar (1)
1:a HP, Westerner Kenzo  äg: Anders &  Maria Ringvall

j12_valp1_hanar_vinnare

Valpklass II hanar (3)

1:a HP, Bästa Hanvalp,  BIR-valp, BIS-valp 4, Travis Cut To The Chase  äg: Marita Hydling & Marie Loré

j12_valp2_hanar_vinnare

j12_valp2_hanar_alla
2:a HP, Hornlakes Uncut Diamond äg: Lisa  Åhke 3:a Westerner Twilight Wish äg: Carl Magnus Gustavson

BÄSTA HANVALP

1:a Travis Cut To The Chase

j12_bastahanvalp_vinnare

j12_bastahanvalp_alla

2:a Westerner Kenzo 3:a Hornlakes Uncut Diamond  

Valpklass I tikar (1)
1:a HP, Bästa Tikvalp, BIM-valp   Dancing Feet's Queen of Hearts äg: Jonas Ahlbom

j12_valp1_tikar_vinnare

Valpklass II tikar (1)
1:a HP, 2:a Bästa Tikvalp, Pearldrops Music  In My Head äg: Marita Andersson & Sussie Karlsson

j12_valp2_tik_vinnare

BÄSTA  TIKVALP

j12_bastatikvalp_alla

1:a Dancing Feet's Queen of Hearts 2:a Pearldrops Music In My Head

BIR och BIM vuxna

BIR Blue Cheyenne's Odd Molly BIM Joinmi Fit as a Fiddle

birbim_vux_12

HANAR

Juniorklass hanar (2)

j12_hanar_jun_alla
1:a Hornlakes Tequila Screwdriver äg: Laila  Höjer 2:a Merry Cocktails Ashby äg: Lena Hasselgren
Unghundsklass hanar (1) 1:a Honeywater's Galloway äg: Annika Almerud

j12_hanar_ungh_vinnare

Öppen klass hanar (2)
j12_hanar_oppen_alla
1:a HP, Bästa Hane, BIM Joinmi Fit as a Fiddle äg: Katarina Thor 2:a Subarasii Magic Frisco äg: Anders Erlandsson  

BÄSTA HANE

1:a   Joinmi Fit as a Fiddle

j12_hanar_oppen_vinnare

TIKAR

Juniorklass tikar (3)

j12_tikar_jun_alla

1:a HP, Dancing Feet's Working Lady äg: Annika  Varbäck 2:a HP, West Side Storys Ztars On The Move äg:Marie Wiggedal 3:a Tans & Tins Angels Wish äg: Annelie Karlsson  

Unghundsklass tikar (1)
1:a HP, Bästa Tik, BIR, BIG-2, Blue  Cheyenne's Odd Molly äg: Marita Hydling

j12_tikar_ungh_alla
Öppen klass tikar (5)
1:a HP, 2:a Bästa Tik Blue Cheyenne's Look  At Ophelia äg: Marita Hydling

j12_tikar_oppen_vinnare

j12_tikar_oppen_alla
2:a Hornlakes Nanny-Goat  äg: Inger Hornesjö 3:a Murbräckans Pennylane äg: Mia Lundqvist 4:a Lagromi Makes The Sun Shine äg: Eva Ferrari
Veteranklass tikar (1)

1:a HP, 4:a Bästa Tik, BIR-veteran, BIS-veteran,  Twitcher's Always-Lucky äg: Inger Hornesjö

bir_vet_12

BÄSTA TIK

Blue Cheyenne's Odd Molly

j12_bastatik_vinnare

j12_bastatik_alla
2:a
Blue Cheyenne's  Look At Ophelia 3:a West Side Storys Ztars On The Move 4:a Twitcher's Always-Lucky  

Barn Med Hund samt Best In  Show-finaler 2012

I väntan på Best In Show var det  Barn Med Hund, domare Inger Hornesjö

Vinnare blev den mycket duktige Ceasar  Englund  med sin Whippet Zally!

bmh_vinnare_12
De andra 10 deltagarna delade på 2:a platsen.

BEST IN SHOW VALP domare: Per Lundström
Whippet, Hot Isle Organza äg: Annika Janson & Ann-Marie Strömquist

bis_valp1_12

BIS-VALP 2 Tax, normalstor, strävhår Bellomis X-treme äg: Susanne Segersten

bis_valp2_12

BIS-VALP 3 Spinone, Castellana Da Costa Vista äg: Agneta Karlsson

bis_valp3_12

BIS-VALP 4 Cocker spaniel, Travis Cut To The Chase äg: Marita Hydling & Marie Loré

bis_valp4_12

BEST IN SHOW VETERAN domare: Lars Widén
Cocker Spaniel, Twitcher's Always-Lucky äg: Inger Hornesjö

bis_vet1_12

BIS-VETERAN 2 Collie, långhår Old Golden Gates Like A Rainbow äg: Mikaela Berg
bis_vet2_12

BIS-VETERAN 3 Cairnterrier, Merriment Katla Den Kloka äg: Anne-Sofie Gräslund

bis_vet3_12

BEST IN SHOW VUXEN domare: Hans Rosenberg
Bearded collie, Skarnbros Magic Ms Molly äg: Pia Oskarsson Pettersson

bis_vux1_12

BIS 2 vuxen Wachtelhund, Multi Ch Lockfågelns Falcon äg: Christer Owenius

bis_vux2_12

BIS 3 VUXEN Tax, normalstor långhår, Klockarbol's Lewis äg: Karin Elvingsson

bis_vux3_12

BIS 4 VUXEN Dalmatiner, Bello Blanco Ultra äg: Kristian & Mimmi Johnsson

bis_vux4