Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

Inofficiell utställning i Jälla 2009

borntobe

I år var det 277 hundar anmälda fördelade på 89 raser.
De flesta raserna hade auktoriserade domare vilket vi tycker är viktigt och som vi strävar efter i möjligaste mån.

Vi vill tacka alla som hjälpte till att göra vår utställning till en mycket bra dag även i år!
Utställare, domare, ringsekreterare, ALLA som arbetade före/under/efter utställningen,
publik, försäljare och sist men inte minst alla sponsorer!!
 

Resultat för cockrarna 
Domare: Moa Persson

BIR och BIM valpklass

BIR BIG 1 Geltman's Run For The Roses 
BIM  Fyrstjärnans Happy

jallacockerbirbimvalp

Vinnare i valpklass I hanar
Geltman's Run For The Roses   
äg: Malin Henningsson

trubbelmalin

Valpklass 2 hanar

jallahanvalp2

Vinnare i valpklass 2 hanar
Occis All Of My Dreams   
äg: Kristina Salonen

jallahanvalp2vinnare

Bästa hanvalp

jallabastahanvalp

Valpklass 1 tikar

jallatikvalp1

Vinnare i valpklass 1 tikar
 Fyrstjärnans Happy 
  
äg: Elisabeth Lennartsdotter & Jan Kanerva

jallatikvalp1vinnare

 

BIR och BIM vuxna

BIR BIG 1 BIS R Tigervargens Candle In The Wind 
BIM SVCH Blue Runes First Of The Few

jalla096

Juniorklass hanar

jallajunklhan

Vinnare juniorklass hanar
SVCH Tans & Tins Blue Moon   
äg: Sofia Wiberg & Joakim Otterhall

jallajunhanvinnare

Vinnare unghundsklass hanar
 SVCH Blue Runes First Of The Few   
äg: Åsa Schääf

jallaunghhanevinnare

Öppen klass hanar

jallaoppenhane

Vinnare öppen klass hanar
Manaca's Live Long And Prosper   
äg: Manuela Hartman Johansson

jallaoppenhanevinnare

Bästa hane

jallabastahanealla

1:a  SVCH Blue Runes First Of The Few  

jallabastahane

2:a Manaca's Live Long And Prosper
3:a SVCH Tans & Tins Blue Moon   
4:a Tans & Tins Royal Blue
 

Juniorklass tikar

jallajuntik

Vinnare juniorklass tikar
SVCH Tans & Tins Angeleyes Orange  
äg: Stina Yron Lund

jallajuntikvinnare

Unghundsklass tikar

jallaunghtik

Vinnare unghundsklass tikar
Maronica's Call Me Yours   
äg: Maria Skinner

jallaunghtikvinnare

Vinnare öppen klass tikar
Tigervargens Candle In The Wind   
äg: Eva Annerklev

jallaoppentikvinnare

Bästa tik

jallabastatik

1:a Tigervargens Candle In The Wind  

jalla0911

2:a Manaca's Join The Joyride
3:a Maronica's Call Me Yours   
4:a SVCH Tans & Tins Angeleyes Orange  
reserv SVCH Stora Barnviks Dona Alicia

BIR-veteran BIS 2 veteran
SVCH Stora Barnviks Dona Alicia
äg: Anita Johansson

jallabisvet2

Resultat:

Valpklass I hanar
1:a HP BIR BIG 1 Geltman's Run For The Roses   äg: Malin Henningsson

Valpklass II hanar
1:a HP Occis All Of My Dreams   äg: Kristina Salonen 
2:a Cockett's Dream On  äg: Tobias Alvinder

Valpklass I tikar
1:a HP Fyrstjärnans Happy  äg: Elisabeth Lennartsdotter & Jan Kanerva 
2:a HP Dancing Feet's Sound Of Music  äg: Annika Varbäck
3:a Zina  äg: Maria Skinner

Juniorklass hanar
1:a HP SVCH Tans & Tins Blue Moon  äg: Sofia Wiberg & Joakim Otterhall 
2:a HP Tans & Tins Royal Blue äg: Christina Carlsson
3:a Hornlakes Quintian Bertil  äg: Inger Hornesjö 
4:a Matchpoint's Hot Gossip  äg: Susanne Berglund

Unghundsklass hanar
1:a HP SVCH Blue Runes First Of The Few  äg Åsa Schääf

Öppen klass hanar
1:a HP Manaca's Live Long And Prosper  äg: Manuela Hartman-Johansson
2:a Black Mica's Fart Och Fläkt  äg: Pia Aronsson Gawell
3:a Hornlakes Never Let You Go  äg: Inger Hornesjö
4:a SVCH Bolton's Zermatt  äg: Maria Skinner

Juniorklass tikar
1:a HP SVCH Tans & Tins Angeleyes Orange   äg: Stina Yron Lund 
2:a HP Fyrstjärnans Star In Heaven  äg: Linda Dahlin 
3:a Fyrstjärnans Just Like Heaven   äg: Åsa Rehn 
4:a Merry Cocktails Xantia   äg: Annika Ranje

Unghundsklass tikar
1:a HP Marconica's Call Me Yours  äg: Maria Skinner
2:a  Geltman's Pure Pleasure   äg: Ola Eriksson

Öppen klass tikar
1:a HP Tigervargens Candle In The Wind  äg: Eva Annerklev
2:a HP Manaca's Join The Joyride  äg: Gittan Mikaelsson
3:a SVCH Tolinka Focaccia  äg: Ann-Catrin Gustavsson
4:a SVCH Stora Barnviks Fiesta Sangria  äg: Anita Johansson
Reserv Hornlakes Observant Of Principle  äg: 

Barn Med Hund samt Best In Show-finaler

I väntan på Best In Show var det Barn Med Hund, domare Linda Dahlin

Vinnare blev Linnéa med cocker spanieln "Trixie" SU(U)CH Dualdigni's Garden Angel.
Alla de andra 15 ekipagen blev tvåor.

GRATTIS!!

jalla0939

BEST IN SHOW VALP
American akita, Inokidokis hoshi d'ino   
äg: Helena Pylvänainen

jalla09bisvalp1

BIS-VALP 2
Fransk bulldogg, Izzy De Petit Farouche  
äg: Gunnel Jansson

jalla09bisvalp2

BIS-VALP 3
Whippet, Twyborn Doris Cooper   
äg: Piia Hoffner & Mia Ronell

jalla09bisvalp3

BIS-VALP 4
Skotsk terrier, Seedwe's Rock Around The Moon 
äg: Monica Holmgren Eriksson

jalla09bisvalp4

BIS-VALP reserv
Sankt bernhardshund, korthårig, Båtsmans Valdemar  
äg: Marina Larsson

jalla09bisvalpr

BEST IN SHOW VETERAN
Finsk spets, Kolåsens Sting 12½ år  
äg: Carina Frohm

jalla09bisvet1

BIS 2 veteran
 Cocker spaniel, SVCH Stora Barnviks Dona Alicia  
äg: Anita Johansson

jallabisvet2

BIS 3 veteran
Shetland sheepdog, Bermarks Undine  
äg: Madeleine & Ulla-Britt Larsson

jallabisvet3

BIS 4 veteran
King charles spaniel INTUCH KBHV-05 NORDUCH SV-06 Cavamirs Grodprins At Turn-Up  
äg: Mona Segerström

jallabisvet4

BIS reserv veteran
Cairnterrier, Merriment Katla Den Kloka  
äg: Anne-Sofie Gräslund

jallabisvetr

BEST IN SHOW VUXEN
Greyhound, SUCH Skying's Ferrari Bertone   
äg: Gea Elvingsson

jalla09bis1

BIS 2 vuxen
Tax, dvärg, långhåri Bothnia's Ou Xerxes Pipo Rödlöga 
äg: Eva Mindesparr

jalla09bis2

BIS 3 VUXEN
Pudel, stor Pure Art Here Come's The Sun   
äg: Carina Carlsson

jalla09bis3

BIS 4 VUXEN
Släthårig foxterrier, SUCH Bodils Åsikt  
äg: Birgitta Lind

jalla09bis4

BIS-reserv VUXEN
Cocker spaniel, Tigervargens Candle In The Wind
äg: Eva Annerklev

jalla09bisr

 

 

Text: Stina Yron Lund  
Foto: Stina Yron Lund Anneli Sundkvist, Marita Hydling