Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

CM 2017

Idag den 8 april har det varit CM i utställning, vi var även i år i Ärentuna ridhus, lite kallt i ridhuset men stämningen var som vanligt varm och hjärtlig.  Det var 30 hundar anmälda varav 7 valpar och det var 27 cockrar på plats.

Årets hemliga domare var Karin Brostam Berglund.

Inropare var Göran Skagius och skivare Annika Almerud.

Hemliga domaren

Stort tack till Karin och alla ni andra som gjorde CM:et till en spännade, rolig och trevlig dag!

Först resultat från dagen och sedan kommer lite mingelbilder från dagen.

Resultat CM i Utställning 2017

Valpklass I (1)

Hanar:                1 Hp Manjuno’s  Everlasting Love.                   Äg: Ylva Rifve

B H VALP

Valpklass I (1)

Tikar:                  1 Hp Happy Queens Chill Out.                            Äg: Malin Pettersson

BT VALP KLASS I

Valpklass II (4)

Tikar:                  1 Hp Northworth November Rain  Äg: Maria Lindberg & Ann Hallgren

                            2 Hp Lahdoline Spotted Elle                                Äg: Anna Låhdö

                             3 Hp Lahdoeline Spotted Blue                           Äg: Christina Louise Elgefjord

                             4 Hp Lujesa Dancing Queen                                Äg: Katarina Thor

BT VALP

Bästa valp Hane                        

Manjuno’s  Everlasting Love.                             Äg: Ylva Rifve

VALP GULD

Bästa valp Tik                             

Northworth November Rain                               Äg: Maria Lindberg & Ann Hallgren

V K II 1hp

Lahdoline Spotted Elle                                         Äg: Anna Låhdö

VK II 2 hp

Lahdoeline Spotted Blue                                     Äg: Christina Louise Elgefjord

VK II 3 hp

Lujesa Dancing Queen                                          Äg: Katarina Thor

VK II 4 hp

 

Hanar

Juniorklass (1)

                             1 Hp Lamborghini’s Six Feet Under                  Äg: Michael Hjalmarsson

junior H

Öppenklass (8)

                             1 Hp Apelhöjdens Kisses Of Fire                       Äg: Manuela Hartman Johansson

                             2 Hp Northworth Timberman                            Äg: Ann Hallgren

                             3 Hp Merry Cocktilas Footprint                          Äg: Anna Tillaeus

                             4 Hp Merry Cocktails Cromford                         Äg: Anna Tillaeus

BÄSTA HANE

 

Bästa Hanne  

1. Apelhöjdens Kisses Of Fire                           Äg: Manuela Hartman Johansson

Ö 1 hp BH SILVER                         

2. Northworth Timberman                                 Äg: Ann Hallgren

Ö H 2 hp 2 BH              

3. Merry Cocktilas Footprint                              Äg: Anna Tillaeus

Ö 3hp 3 BH                          

4. Merry Cocktails Cromford                              Äg: Anna Tillaeus 

Ö 4 hp 4BH                     

Tikar

Juniorklass (1)

                             1 Line Sam Lovely And Ladylike                         Äg: Annika Johansson

junior tik

Unghundsklass (5)

                             1 Hp Trisematos Miracle Forever                      Äg: Anna Låhdö

                             2 Hp Pansy’s True Match                                     Äg: Ann Hallgren

                             3 Happy Queen’s La Calisse                                Äg: Marie Wiggedal

                             4 Line Sam Gentle Hug                                          Äg: Annika Johansson

UTIK

Öppenklass ( 5)

                             1 Hp SE VCH Joinmi Pretty and Proud             Äg: Birgitta Mikaelsson

                             2 Hp Lagromi Perfect Babe                                 Äg: Maria Lindberg

                             3 SE VCH West Side Story’s Ztars Om The Move  Äg: Marie Wiggedal

                             4 Monmo Line’s First Lady Fialotta                   Äg: Malin Pettersson

Öppenklass

Championklass (3)

                             1 Hp SE VCH SE U(u)CH RLD N RLD F Joinmi Apple of My Eye  Äg: Birgitta Mikaelsson

                             2 Hp SE U(u)CH A’Special One Curious           Äg: Anna Låhdö

CK

Veteranklass (1)

                             1 Hp Tigervargens Candle In The Wind           Äg: Eva Annerklev

4 BT

Bästa Tik

1. SE VCH Joinmi Pretty and Proud                 Äg: Birgitta Mikaelsson

1 BT                     

2. Trisematos Miracle Forever                          Äg: Anna Låhdö

2 BT

3. SE VCH SE U(u)CH RLD N RLD F Joinmi Apple of My Eye Äg: Birgitta Mikaelsson

3 BT

4. Tigervargens Candle In The Wind               Äg: Eva Annerklev

4 BT

 

Cocker Mästare 2017

 

GULD                 SE VCH Joinmi Pretty and Proud                      Äg: Birgitta Mikaelsson

1 BT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SILVER               Apelhöjdens Kisses Of Fire                                Äg: Manuela Hartman Johansson

Ö 1 hp BH SILVER

BRONS               Trisematos Miracle Forever                               Äg: Anna Låhdö

2 BT

GULD SILVER BRONS 2017

 

Veteran

GULD                 Tigervargens Candle In The Wind                   Äg: Eva Annerklev

GULD VETERAN -17

 

VALP

Guld                   Manjuno’s  Everlasting Love.                             Äg: Ylva Rifve

B H VALP

Silver                 Northworth November Rain                              Äg: Maria Lindberg & Ann Hallgren

VALP SILVER

Brons               Lahdoline Spotted Elle                                         Äg: Anna Låhdö 

VALP BRONS

 

Uppfödargrupp

GULD                 Kennel Joinmi Uppf: Birgitta Mikaelsson

GULD Uppfödargrupp

 

Här kommer lite mingelbilder från dagen!

Förberedelser

Förberedelser 2

Förberedelser 3

Bedömning

Mingel 1

Bedömning 2

Öppenklass hanar

Mingel 2

Mingel 3

Mingel 4

MIngel 5

Mingel 6

Mingel 7

TACK D

Vi avslutade dagen med att tacka Karin, Göran (inropare) och Annika (skrivande) så mycket för idag!

Hoppas vi ses nästa år igen