Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

CM 2018

Domare: Ola Eriksson, Kennel Geltman's

För 12:e året samlades vi i Ärentuna ridhus för att ha CM i utställning. Det var 30 hundar anmälda varav 29 kom till start och av dessa var det 2 valpar. 

Migel 1

Årets HEMLIGA domare var Ola Eriksson, Kennel Geltman's. Ola inledde dagen med att berättat lite kort om sig själv och  sin långa erfarenhet av olika raser och uppfödning och så klart en stor favorit Cocker spaniel!  Med stor erfarenhet och kunskap bemötte Ola såväl hundarna och  handlers på ett mjukt och trevligt sätt som uppskattades av alla våra utställare. Tack Ola för att du kom och dömde på vårat CM!

Stort tack till våra ringsekreterare Göran Skagius & Bengt Engström!

Hemliga domaren.

Ola Eriksson

Vi vill också rikta ett stort TACK till alla våra sponsorer!

& TACK alla utställare och publik!

RESULTAT CM 2018

VALP:

Hane

1 Hp Merry Cocktails Willow  äg: Ann-Kristin Olsson

Tik

1 Hp Pansy´s Prodigy äg: Ann Hallgren

GULD & SILVER

VALP GULD SILVER

Pansy´s Progidy äg: Ann Hallgren

Merry Cocktails Willow äg: Ann-Kristin Olsson

 

HANAR

Öppenklass (6)

1:a Hp Apelhöjdens Kisses Of Fire äg: Manuela Hartman Johansson

2:a Hp Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

3:a Hp Merry Cocktails Footprint äg: Anna Tillaeus

4:a Linqua’s Country Boy äg: Sophie Törnquist

 öppen hane

Championklass (2)

1:a Hp SE U(u)CH Northworth Timberman äg: Ann Hallgren

2:a Hp NORD JV-15 SE U(u)CH Haradwater Solar Eclipse äg: Susanne Berggren

Chapionklass

BÄSTA HANE

1. BIM SE U(u)CH Northworth Timberman äg: Ann Hallgren

2. NORD JV-15 SE U(u)CH Haradwater Solar Eclipse äg: Susanne Berggren

3. Apelhöjdens Kisses Of Fire äg: Manuela Hartman Johansson

4. Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

BÄSTA HANE

 

TIKAR

Juniorklass (6)

1:a Hp Linqua’s Ramble Tamble äg: Eva Annerklev

2:a Hp Tans & Tins Princess Pansy äg: Stina Yron Lund

3:a Hp Goldentassen’s Destiny äg: Susanne Zethraus

4:a Linqua’s Sail Away äg: Sophie Törnqvist

 Junior tik

Unghundsklass (3)

1:a Hp Northworth November Rain äg: Maria Lindberg & Ann Hallgren

2:a Hp Flashdance You Are My Sunshine äg: Susanne Berggren

3:a Happy Queens Chill Out äg: Malin Pettersson

 UNGHUND1UNG2UNG3

Öppenklass (6)

1:a Hp Cocker’n Pals Talking To Me äg: Ylwa Rifve

2:a Hp Pansy’s True Match äg: Ann Hallgren

3:a Hp Della Fiumana Tres’Joli äg: Marita Hydling

4:a Hp SE VCH RLD F RLD N Tins & Tans Peggy Sue äg: Stina Yron Lund

 Öppen tik

Championklass (3)

1:a Hp SE U(u)CH SE VCH Joinmi Pretty and Proud äg: Birgitta Mikaelsson

2.a Hp SE U(u)CH Flashdance I Have A Dream äg: Maria Eriksson

3:a Hp SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

 Championtik

Veteranklass (2)

1:a Hp SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

2:a Hp SE U(u)CH SE VCH RLD A RLD F RLD N Manaca’s Join The Joyride äg: Birgitta Mikaelsson

 Veteran GULD SILVER

BÄSTA TIK

1. BIR SE U(u)CH SE VCH Joinmi Pretty and Proud äg: Birgitta Mikaelsson

2. SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

3. Cocker’n Pals Talking To Me äg: Ylwa Rifve

4. Northworth November Rain äg: Maria Lindberg & Ann Hallgren

BÄSTA TIK 

 

GULD, SILVER & BRONS

GULD SILVER BRONS

SE U(u)CH SE VCH Joinmi Pretty and Proud äg: Birgitta Mikaelsson

SE U(u)CH Northworth Timberman äg: Ann Hallgren

SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

 

GULD & SILVER Veteran

SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

SE U(u)CH SE VCH RLD A RLD F RLD N Manaca’s Join The Joyride äg: Birgitta Mikaelsson

 Veteran GULD SILVER

GULD & SILVER Valp

 VALP GULD SILVER

GULD Avelsklass

SE U(u)CH Northworth Timberman äg: Ann Hallgren

 Avlesklass

GULD Uppfödarklass

 UPPFÖDARGRUPP GULD

GULD SILVER & BRONS

Uppfödare GULD SILVER BRONS

1. Kennel Linqua’s, Rolf Strandberg

2. Kennel Flashdance, Susanne Berggren

3. Kennel Merry Cocktail’s, Ann-Kristin Olsson

 Mingelbilder från dagen. 

foto: Lars Aronsson & Gittan Mikaelsson

Tack alla för en trevlig dag!

Mingel 2

DSC_0002

mingel 3

DSC_0006

DSC_0007

DSC_0009

DSC_0010

DSC_0011

DSC_0012

DSC_0014

DSC_0015

DSC_0016

DSC_0017

DSC_0018

DSC_0019

Hemliga domaren.

DSC_0022

DSC_0024

DSC_0026

DSC_0035

DSC_0029

DSC_0051

DSC_0074

DSC_0048

DSC_0046

DSC_0049

DSC_0121

DSC_0111

DSC_0008

DSC_0181

DSC_0122

DSC_0127

DSC_0047

Mingel 15

 Mingel 5

Signe - GULD

Tack alla för att ni kom och gjorde CM till en rolig och trevlig dag!

Vi ses igen 2019 och vem är årets hemliga domare då?