Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

Med Reservation för fel, hör gärna av dig om så

RESULTAT CM 2019

Domare: Jane Pop, Kennel Bocablue, England

Ring sek: Anette Winge & Gittan Mikaelsson

11 Valpar + 28 vuxna

Tänk vad förvånade vi blev när Jane klev in i ridhuset! Jane bor i England och hade kommit för att döma på vårat CM. Jane spred en positiv och härlig stämning omkring sig med sin värme, tålamod och mjuka sätt både mot oss människor och våra hundar. TACK Jane för att du kom till Sverige och dömde hos oss!

Tack alla utställare, publik & "jobbare" för en trevlig dag!

DSC_0037

Jane Pop

Jane

Jane funderar på sitt beslut

Foto: Gittan Mikaelsson

Tikar

Valpklass I (2)

1 hp Northworth Behind The Sky äg: Kristina Gustafsson

2 hp Northworth Be My Everything äg: Kristina Gustafsson

VALP I TIK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hanar

Valpklass II (4)

1 hp Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

2 hp Merry Cocktails Fireglow äg: Ann-kristin Olsson

3 hp Cockergold What If äg: Anders Ringvall

4 hp Tans & Tins Autumn Day äg: Robin Svensson

VALP II HANAR BÄSTA HANE VALP

Tikar

Valpklass II (5)

1 hp I Will Be Blessed By Your Love äg: Ylwa Rifve

2 hp Flashdance Once Up On A Time äg: Maria Eriksson

3 hp Tans & Tins Autumn Sun äg: Monica Härlin

4 Polly Bridge First Copyright äg: Anna Låhdö

VALP II TIKAR

Bästa hanvalp

1 Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

2 Merry Cocktails Fireglow äg: Ann-kristin Olsson

3 Cockergold What If äg: Anders Ringvall

4 Tans & Tins Autumn Day äg: Robin Svensson

VALP II HANAR BÄSTA HANE VALP

Bästa Tikvalp

1 I Will Be Blessed By Your Love äg: Ylwa Rifve

2 Northworth Behind The Sky äg: Kristina Gustafsson

3 Flashdance Once Up On A Time äg: Maria Eriksson

4 Northworth Be My Everthing äg: Kristina Gustafsson

BÄSTA TIK VALP

  

HANAR

Junior (3)

1 hp Manaca’s In A Special Way äg: Ulrika Lundström Persson

2 hp Northworth Velled Crush äg: Ann Hallgren

3 Apelhöjdens Fandango äg: Maria Lindberg

JUNIOR HANAR

Öppenklass (3)

1 hp RLD F RLD N Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

2 RLD N SE VCH Merry Cocktails Footprint äg: Anna Tillaeus

3 Linqua’s Country Boy äg: Sohpie Törnquist

ÖPPEN HANAR

Championklass (2)

1 hp SE U(u)CH Lahdoeline Spotted Spot äg: Anna Låhdö

2 hp EE CH JV-15 SE U(u)CH SE VCH Haradwater Solar Eclipse äg: Susanne Berggren

CH HANAR

Veteranklass (2)

1 hp SE U(u)CH SE VCH Manaca’s Luck Of The Irish äg: Ulika Lindström Persson

1 hp RLD A RLD F RLD M RLD N Black Micas Fart & Fläkt äg: Pia Aronsson Gawell

VET HANAR

 

BÄSTA HANE

1 SE U(u)CH Lahdoeline Spotted Spot äg: Anna Låhdö

2 RLD F RLD N Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

3 EE CH JV-15 SE U(u)CH SE VCH Haradwater Solar Eclipse äg: Susanne Berggren

4 Manaca’s In A Special Way äg: Ulrika Lundsström Persson

 BH

  

Tikar

Junior (3)

1hp Westridge Twisting My Sobriety äg: Sofia Grundström

2 hp Wiggedalens Camille äg: Magdalena Hallström

3 hp Wiggedalens Caramelle äg: Marie Wiggedal

JUNIOR TIK

Unghund (3)

1 hp Pansy’s Prodigy äg: Anna Hallgren

2 hp Cocker’n Pals Endless Summer äg: Ylwa Rifve

3 hp Finaborg’s Beautiful And Beloved äg: Kristina Gustafson

UNGH TIK

Öppenklass (7)

1 hp Della Fiumana Tres’ Joli äg: Marita Hydling

2 hp Linqua’s Rumble Tamble äg: Eva Annerklev

3 hp Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

4 hp Tans & Tins Princess Pansy äg: Stina Yron Lund

ÖPPEN TIK

Championklass (1)

1 hp SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

CH TIK

Veteranklass (3)

1 hp SE U(u)CH Art-Wave’s Happy Anniversery äg: Magdalena Hallström

2 hp SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

3 RLD A RLD F RLD N SE VCH Tans & Tins Bowl Of Beauty äg: Stina Yron Lund

 VET TIK

BÄSTA TIK

1 Della Fiumana Tres’ Joli äg: Marita Hydling

2 Westridge Twisting My Sobriety äg: Sofia Grundström

3 SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

4 SE U(u)CH Art-Wave’s Happy Anniversery äg: Magdalena Hallström

 BT

BIS

Guld, Silver & Brons

VALP

GULD SILVER BRONS VALP

GULD (BIR) I Will Blessed By Your Love äg: Ylwa Rifve

SILVER (BIM) Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

BRONS Merry Cocktails Fireglow äg: Ann-kristin Olsson

 G S B VET

VETERAN

GULD (BIR) SE U(u)CH Art-Wave’s Happy Anniversery äg: Magdalena Hallström

SILVER (BIM) RLD A RLD F RLD M RLD N Black Micas Fart & Fläkt äg: Pia Aronsson Gawell

BRONS SE U(u)CH Pansy’s Perfect Dream äg: Maria Lindberg

 GSB VUXEN

 VUXEN

GULD (BIR) Della Fiumana Tres’ Joli äg: Marita Hydling

SILVER (BIM) SE U(u)CH Lahdoeline Spotted Spot äg: Anna Låhdö

BRONS RLD F RLD N Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

 

AVELSGRUPP

 GULD AVELSGRUPP

GULD - AVELSGRUPP Tans & Tins Peggy Sue Äg: Stina Yron Lund

  

UPPFÖDARGRUPP

GULD UPPF

GULD Kennel Linqua’s, Rolf Strandberg

SILVER UPPF

SILVER Kennel Merry Cocktails, Ann-Kristin Olsson

BRONS UPPF

BRONS Kennel Tans & Tins, Stina Yron Lund

 

 

GULD CM 2019

Härlig bild på CM mästaren 2019!

GRATTIS!

Mingelbilder....

Mingel 1

DSC_0034

DSC_0035

 DSC_0037

 DSC_0021

DSC_0022

DSC_0023

DSC_0025

DSC_0026

DSC_0027

DSC_0028

DSC_0038

DSC_0044

DSC_0046

DSC_0047

DSC_0101

DSC_0165

DSC_0166

DSC_0039

DSC_0030

TACK för denna gång , på återseende.....

Foto: Gittan Mikalsson