Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

Cockerutställning Ottarsborg Vendel (med revervation för ev. fel)

6 valpar 14 hanar 17 tikar

Söndagen den 26 maj hade vi vår årliga utställning för cocker spaniels. Inbjuden domare var Kerstin Henriksson, hon var mycket vänlig och mjuk i sitt sätt och med glimt i ögat skapade hon en lättasam och härlig stämning kring ringen, så trots regn blev det en mycket trevligt dag. Kerstin bjöd även på öppen kritik och motiverade placeringarna i respektive klass vilket är trevligt för  publik och övriga utställare att få ta del av hur domaren resonerar i sin bedömning, så det tackar vi lite extra för!

Tack alla för en trevligt dag!

Kerstin Henriksson

Kerstin funderar på vem av veteranerna som ska vinna....

 RESULTAT:

HANAR VALPKLASS I

1 Hp Hornlakes Zlatan The Brave äg: Inger Hornesjö

valpkl1 hane

 TIKAR VALPKLASS I

1 Hp Rose äg: Henry Nyhlin

valp1 tik

 HANAR VALPKLASS II

1 Tans & Tins Autumn Day äg: Robin Svensson

DSC_0008

 TIKAR VALPKLASS II

1 Hp Pearldrops Taste Of Chocolate äg: Magdalena Hallström

2 Hp Westerner Organza äg: Katarina Rodell

3 Hp Pearldrops Chocolate Drem äg: Annika Varbäck

valp kl2 tikar

 

BÄSTA HANVALP

BIM 1 Hornlakes Zlatan The Brave äg: Inger Hornesjö

BÄSTA TIKVALP

BIR 1 Pearldrops Taste Of Chocolate äg: Magdalena Hallström

2 Westerner Organza äg: Katarina Rodell

3 Pearldrops Chocolate Drem äg: Annika Varbäck

4 Rose äg: Henry Nyhlin

 

HANAR    

JUNORKLASS (5)

1 Hp Manaca’s In A Special Way äg: Ulrika Lundström Persson

2 Hp Westridge Looptroop Rocker äg: Anette Löfgren Cuoen

3 Hp Cockergold What If äg: Anders Ringwall

4 Hp Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

junior hane

 Klass vinnaren! År det någon som har en blid på alla 4 så tar vi tacksamt emot en bild.

 

UNGHUNDSKLASS (2)

1 Hp JWW-18 Napoleon Of Merrily äg: Karoline Djerf & Monica Forsander

2 Hp Cockernest Beautiful Dream äg: Katarina Rondell & Pernilla Blesin

unghund hanar

 

CHAMPIONKLASS (4)

1 Hp SE U(U)CH Westridge Casino Royal äg: Monica Riscoll

2 Hp EE CH LT CH LV CH SE U(U)CH Cockernest Cactus äg: Katarina Rondell & Pernilla Blesin

3 Hp SE U(U)CH Lahdoline Spotted Spot äg: Anna Låhdö

4 Hp SE U(U)CH Bright Mornings Unbeliable äg Josefin Hamilton

champion klass hanar

 

VETERAN (3)

1 Hp SE U(U)CH SE VCH Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll

2 Hp SE U(U)CH SE VCH Manaca’s Luck Of The Irish äg: Ulrika Lundström Persson

3 HP Hornlake’s Quintian Bertil äg: Inger Horesjö

Veteranklass hanar

 

BÄSTA HANE

BIR 1 SE U(U)CH SE VCH Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll

2 SE U(U)CH Westridge Casino Royal äg: Monica Riscoll

3 EE CH LT CH LV CH SE U(U)CH Cockernest Cactus äg: Katarina Rondell & Pernilla Blesin

4 JWW-18 Napoleon Of Merrily äg: Karoline Djerf & Monica Forsander

BÄSTA HANE

 

 

TIKAR

JUNIORKLASS (7)

1 Hp Lahdoeline Hashtag Justsavin äg: Ellen Batsis

2 Hp Big Green Walley’s Gizela äg: Inger Horesjö

3 Hp Westridge Smashin’ Pumpkin äg: Monica Riscoll

4 Hp SE JV-19 Manaca’s Rumor Has It äg: Monica Forsander

juniortikar

              

UNGHUND (1)

1 Hp Westridge Bubble Pop äg: Monica Riscoll

unghund tik

 

ÖPPENKLASS (3)

1 Hp Tans & Tins Princess Pansy äg: Stina Yron Lund

2 Hp Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

3 Hp Cockernest Iris äg: Theres Norris

öppenklass tikar

 

CHAMPIONKLASS (1)

1 Hp SE U(U)CH Honeywater’s Clean Sweep äg: Karoline Djerf

championtik

 

VETERANKLASS (5)

1 Hp C.I.E NO UCH SE U(U)CH SE VCH SE V-17 VDH CH VWW-18 WW-17 Manaca’s Like It Or Not äg: Monica Forsander

2 Hp SE U(U)CH hornlakes Observant Of Principle äg: Inger Hornesjö

3 HP RLD A RLD F RLD M RLD N Merry Cocktails Adorable äg: Carina Ohlander

4 Hp SE U(UCH Tigervergens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

veterantikar

 

BÄSTA TIK

BIM 1 C.I.E NO UCH SE U(U)CH SE VCH SE V-17 VDH CH VWW-18 WW-17 Manaca’s Like It Or Not äg: Monica Forsander

2 Tans & Tins Princess Pansy äg: Stina Yron Lund

3 SE U(U)CH Honeywater’s Clean Sweep äg: Karoline Djerf

4 Westridge Bubble Pop äg: Monica Riscoll

BÄSTA TIK

 

BIS SE U(U)CH SE VCH Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll

BIS-R C.I.E NO UCH SE U(U)CH SE VCH SE V-17 VDH CH VWW-18

WW-17 Manaca’s Like It Or Not äg: Monica Forsander  

BIS 2019             

 

BIS VALP  Pearldrops Taste Of Chocolate äg: Magdalena Hallström 

BIS -R VALP  Hornlakes Zlatan The Brave äg: Inger Horesjö

 

 BIS valp

 

BIS Junior Lahdoeline Hashtag Justsavin äg: Ellen Bats

BIS- R Junior Manaca’s In A Special Way äg: Ulrika Lundström Persson

BIS junior

 

BIS Unghund JWW-18 Napoleon Of Merrily äg: Karoline Djerf & Monica Forsander

BIS-R Unghund Westridge Bubble Pop äg: Monica Riscoll

BIS unghund

 

BIS Vetran SE U(U)CH SE VCH Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll

BIS-R Veteran C.I.E NO UCH SE U(U)CH SE VCH SE V-17 VDH CH VWW-18

WW-17 Manaca’s Like It Or Not äg: Monica Forsander 

BIS veteran

                          

 AVELSKLASS

BIS 1 Hp SE U(U)CH Della Fiumana Hot Stuff äg: Monica Riscoll

BIS avelklass

 

UPPFÖDARKLASS

BIS 1 Hp Kennel Westridge, Monica Riscoll

BIS 1uppfödargrupp

2 Hp Kennel Manaca’s, Monica Forsander

BIS 2 uppfödargupp

3 Hp Kennel Cockernest, Katarina Rondell

BIS 3 uppfödaegrupp

4 Hp Kennel Hornelakes, Inger Hornesjö

BIS 4 Uppfödargrupp

 

 

 MINGELBILDER FRÅN DAGEN

DSC_0047

DSC_0064

DSC_0058

DSC_0052

DSC_0020

DSC_0016

DSC_0007

DSC_0002

HOPPAS VI SES NÄSTA ÅR IGEN!