Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

 (Med reservation för ev. fel. Upptäcker du något som står fel hör gärna av dig.)

Inofficiell utställning för alla raser i Jälla den 26 oktober 2019

Resultat BIS, Cocker spaniel och lite blandade bilder från dagen.

I år var det 282 hundar anmälda till utställningen

BIS VALP, Domare Andreas Lantz

BIS VALPAR

1. Rysk svart terrier, Deti Arbata Epic Showman äg: Malin Blanck

2. Jämthund, Petoajon Avec äg: Linn Johansson

3. Cairnterrier, Starglen Catch Of The Day äg: Mia Andersson

4. Tibetansk terrier, Blackrill’s Back To My Roots äg: Towe Eriksson & Kajsa Laurila

BIS VETERAN, Domare Joel Lantz

BIS VETERAN

1. Keeshond, NORD JV-11 SE UCH Kittihof’s Hasta Manana äg: Kristina Lindholm

2. Cocker Spaniel, SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

3. Labrador retriever, RLD N SEU(u)CH SE VCH SE VV-19 Winnie’s Barfly äg:Kristina Wahlroth

4. Pudel-dvärg, Pandorans Angel Eyes äg: Anita Jonsson

BIS 2019 Domare Dan Ericsson

BIS

1. Pekingese, DK UCH SE JV-17 SE UCH Kisci Terrific Red Charmer äg: Mona Segerström

2. West highland white terrier, Jazzling Bad Girl äg: Reidun Aldin

3. Cocker Spaniel,  SE U(u)CH Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

4. Keeshond, NORD JV-11 SE UCH Kittihof’s Hasta Manana äg: Kristina Lindholm        

 

Resultat för Cocker spaniel. Domare: Joel Lantz.

30 cockrar varav 11 valpar.

Hanar valpklass I

1 hp Merry Cocktails Zealous äg: Ann.Kristin Olsson

2 hp Goldentassen’s Here Comes The Sun äg: Åsa Kidman

3 hp Joinmi Blow Them Away äg: Susanne Berglund

4 hp Linqua’s Addicted To You äg Mikaela Hjortsberg

Tikar valpklass I

1 hp Merry Cocktails Zesty äg: Ann-Kristin Olsson

2 hp Joinmi Head Over Heels äg: Birgitta Mikaelsson

3 hp Linqua’s Superlove äg: Susanne Hjortsberg

4 Linqua’s Friend Of Mine äg: Sophie Törnqvist

Hanar valpklass II

1 hp Miss Mallorys Top Of The Line äg: Sofia C Nordwall

Tikar valpklass II

1 hp Honeywater’s My Cup Of Tea äg Karoline Djerf

2 hp Flashdance Purple Rain äg: Susanne Berggren

BIR-valp, BIG-4 Honeywater’s My Cup Of Tea äg Karoline Djerf

BIM -valp Merry Cocktails Zealous äg: Ann.Kristin Olsson

BIR & BIM VALP

HANAR

Juniorklass

1 hp Cockergold What If äg: Anders Ringvall

Unghundsklass

1 hp Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Marita Hydling

Öppenklass

1 hp RLD N SE VCH Merry Cocktails Footprint äg: Anna Tillaeus

2 hp Dancing Feet’s Lost In Happiness äg: Håkan & Nina Wängelin

Championklass

1 hp LVCH SE U(u)CH Linqua’s Country Boy äg: Sophie Törnqvist

Veteranklass

1 hp RLD F RLD N SE U(u)CH Merry Cocktails Cromford äg Anna Tillaeus

 

BÄSTA HANE

1. BIM Cockergold What If äg: Anders Ringvall

2. LVCH SE U(u)CH Linqua’s Country Boy äg: Sophie Törnqvist

3. RLD F RLD N SE U(u)CH Merry Cocktails Cromford äg Anna Tillaeus

4. RLD N SE VCH Merry Cocktails Footprint äg: Anna Tillaeus

 

Tikar

Juniorklass

1 hp Wiggedalens Camille äg. Magdalena Hallström

2 hp Flashdance Once Upon A Time äg: Maria Eriksson

3 hp Manaca’s Heaven’s To Betsy äg: Maria Kostic

4 hp Pearldrops Choclate Dream äg: Annika Varbäck

Öppenklass

1 hp Cocker’n Pals Talking To Me äg: Ylwa Rifve

2 hp Merry Cocktails Kyra äg: Susanne Edström

3 Joinmi Cheek By Joel äg: Malou Isman

Championklass

1 hp SE U(u)CH Danicing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

Veteranklass

1 hp SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

2 hp SE U(u)CH Blue Cheyenne’s Look At Ophelia äg: Barbro Wittgren

 

BÄSTA TIK

1. BIR, BIG-1, BIS-3 SE U(u)CH Danicing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

2. Wiggedalens Camille äg. Magdalena Hallström

3. Flashdance Once Upon A Time äg: Maria Eriksson

4. BIR-veteran, BIS-2 SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

 

BIR, BIG-1, BIS-3 SE U(u)CH Danicing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

BIM Cockergold What If äg: Anders Ringvall

BIR & BIM 2019

 

BIR-veteran, BIS-2 SE U(u)CH Tigervargens Diamonds Are Forever äg: Eva Annerklev

BIM-veteran RLD F RLD N SE U(u)CH Merry Cocktails Cromford äg Anna Tillaeus

BIR & BIM VETERAN

Barn med hund dömdes av Magdalena Hallström.

Grattis till duktiga blivande handlers!

Barn med hund

Barn med hund 5

Barn med hund 4

Barn med hund 2

Barn med hund 3

 

Blandade bilder från dagen

Domarna 2019

 Dagens domare, Andreas Lantz, Joel Lantz, Dan Ericsson & Hans Rosenberg

Mingel bir & bim

Mingel 1

Mingel 2

Mingel 3

Mingel 4

Mingel 6

Mingel 7

MIngel 8

Mingel 9

VALP BIS-1

BIS-1 VETERAN

BIS 2019 Jälla

Tack alla för att ni kom och bidrog till en trevlig utställningsdag!

Stort grattis till alla vinnare