Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

(Med reservation för fel, hittar du fel meddela gärna det)

CM i Utställning 2021.

Domare: Uno Christoffersson, kennel Hevreca

  39 cockrar anmälda varav 10 valpar.

  Årets HEMLIGA domare visade sig vara ingen mindre än Uno Christoffersson, Kennel Hevreca.

Välkommen

Uno berättade lite kort om sig själv och om sin erfarenhet av Cocker spaniel och sitt tidigare engageman i Cocker Klubben.  Uno bemötte under dagen såväl hundarna som handlers på ett lugnt och trevligt sätt vilket var mycket uppskattat.

TACK Uno för att du kom och dömde på vårat CM!

 Stort tack till våra ringsekreterare Marlen & Kicki!

 Vi vill också rikta ett stort TACK till alla våra sponsorer!

& TACK alla utställare och publik!

Stort grattis till våra Cocker Mästare!

Resultat + mingelbilder

G, S & B

GULD: Lagaromi Perfect Babe äg: Maria Lindberg

SILVER: Linqua’s Golden Years äg: Sophie Törnquist

BRONS: Tripolis Sea The Ztars äg: Anneli Sundkvist

GULD & SILVER VALP BRONS VALP

VALP GULD: Pansy’s On Fleek äg: Ann Hallgren

SILVER: Linqua’s Candle In The Wind äg: Sophie Törnquist

BRONS: Foxen’dogs Reach The Star äg: Madelene Ljungkvist

 GULD & SILVER VETERAN

VETERAN GULD: Lagaromi Perfect Babe äg: Maria Lindberg

SILVER: SE U(u)CH SE VCH Flashdance I Have A Dream äg: Maria Eriksson & Jezper Rundcrants

 G & B

GOTT & BLANDAT GULD: RLD N RLD F Monmo Line’s First Lady Fialotta äg: Malin Pettersson

 

HANAR

Valpklass I

H Valp 1

1. Hp Pansy’s On Fleek äg: Ann Hallgren

2. Hp Foxen’dogs Reach The Star äg: Madelene Ljungkvist

3. Linqua’s Your Song äg: Carin Åberg

 

Valpklass II

H valpII

1. Year After Year Della Lontras äg: Susanne Berggren

2. Manaca’s Friends For Life äg: Sara Larm

 

TIKAR

Valpklass I

T valp 1

1. Hp Linqua’s Candle In The Wind äg: Sophie Törnquist

2. Hp Blue Cheyenne’s No Apologies äg: Ann-Catrin Gustavsson

3. Hp Blue Cheyenne’s Blaze Of Glory äg: Amanda Strid

4. Hp Flashdance Release Me äg: Annica Svärd

GULD & SILVER VALP BRONS VALP

GULD: Pansy’s On Fleek äg: Ann Hallgren

SILVER: Linqua’s Candle In The Wind äg: Sophie Törnquist

BRONS: Foxen’dogs Reach The Star äg: Madelene Ljungkvist

 

HANAR

JUNIORKLASS

H JUNIOR

1. Hp Linqua’s Golden Years äg: Sophie Törnquist

2. Hp Pansy’s Power Of Crush äg: Kristina Gustafsson

 

UNGHUNDSKLASS

H UNGHUND

1. Hp Highlighters I Believe In Miracles äg: Madelene Ljungkvist

2. Tans & Tins Winter Sunset äg: Cornelia Eriksson

 

ÖPPEN KLASS

ÖPPEN H

1. Hp Pilula’s Caal Me Enforce Johnny äg: Anders Ringvall

2. Hp Apelhöjden’s Fandango äg: Maria Lindberg

3. Hp Joinmi Blow Them Away äg: Susanne Berglund

4. Blue Cheyenne’s Magic Breeze äg: Jenny Svedin

 

CHAMPIONKLASS

CHAMPION H

1. Hp SE U(u) CH SE VCH Highlighters Worth The Wait äg: Madelene Ljundkvist

2. LT CH LV CH SE U(u)CH SE VCH Linqua’s Country Boy äg: Sophie Törnquist

 

BÄSTA HANE

BÄSTA HANE

1. Linqua’s Golden Years äg: Sophie Törnquist

2. Pilula’s Caal Me Enforce Johnny äg: Anders Ringvall

3. Apelhöjden’s Fandango äg: Maria Lindberg

4. Pansy’s Power Of Crush äg: Kristina Gustafsson

 

TIKAR

JUNIORKLASS

T JUNIOR
1. Hp Tripolis Sea The Ztars äg: Anneli Sundkvist

2. Hp Finaborg’s Fancy Girl äg: Kristina Gustafsson

3. Hp Lagaromi Fancypancy äg: Ann Hallgren

4. Hp Highligters On Top Of The World äg: Madelene Ljungkvist

 

UNGHUNDSKLASS

T UNGHUND)

1. Hp Highlighters November November Miracle äg: Kristina Sterneborg

2. Geltman’s Star Anise äg: Mona Refai

 

ÖPPEN KLASS (9)

ÖPPEN T

1.Hp SE VCH Joinmi Head Over Heels äg: Birgitta Mikaelsson

2. Hp SE VCH Highlighters Sparkle On Top äg: Madelene Ljungkvist

3. Hp Northworth Behind The Sky äg: Kristina Gustafsson

4. Hp Blue Cheyenne’s Don’t Look Back äg: Susanne Zethraeus

 

CHAMPIONKLASS

T CHAMPION

1. Hp SE U(u)CH SE VCH Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

 

VETERANKLASS

T VETERAN

1. Hp Lagaromi Perfect Babe äg: Maria Lindberg

2. Hp SE U(u)CH SE VCH Flashdance I Have A Dream äg: Maria Eriksson & Jezper Rundcrants

 

BÄSTA TIK

BÄSTA TIK

1. Lagaromi Perfect Babe äg: Maria Lindberg

2. Tripolis Sea The Ztars äg: Anneli Sundkvist

3. Finaborg’s Fancy Girl äg: Kristina Gustafsson

4. SE U(u)CH SE VCH Dancing Feet’s Proud Mary äg: Annika Varbäck

 

GOTT & BLANDAT

G & B

1. & GULD, RLD N RLD F Monmo Line’s First Lady Fialotta äg: Malin Pettersson

 

UPPFÖDARKLASS

UPPFÖDARKLASS

1. Highlighters kennel

2. Linqua’s kennel

3. Flashdance kennel

4. Blue Cheyenne’s kennel

 

AVELSKLASS

AVELSKLASS

 1. Highligters Sparkle On Top

2. Northworth Veiled Crush

CM 1

Mingel 11

Mingel 13

CM 2

Mingel 1

Mingel 12

Mingel 2

 Mingel 3

 Mingel 4

Mingel 5

Mingel 6

Mingel 7

mingel 8

 Mingel 9

 Mingel

Mingel 10

Stort tack till alla som kom och gjode CM till en rolig och trevlig dag!

Vi ses igen 2022 och vem är den heliga domaren då tro?