Cocker Spanielklubben avdelning Uppland

(Med reservation för fel. Hittar du något som inte är rätt och riktigt hör gärna av dig till Gittan.mikaelsson@hotmal.com)

CM i utställning 12 mars 2023

Domare: Andrea Rosenblad, Kennel Big Brazzel

41 hundar anmäla varav 8 valpar. 32 hundar deltog varav 5 valpar.

Årets hemliga domare var Andrea Rosenblad, Kennel Big Brazzel. Andrea började dagen med att berättade lite kort om sig och sin långa erfarenhet av hunderi. Andrea bjöd på en positiv och trevlig stämning i ringen med sitt tålamod och mjuka sätt både mot oss handles  och våra hundar.

Domare Andrea Rosenblad

Tack Andrea för att du kom och dömde på vårat CM!

 Tack till dagens ringsekreterare Ulrika & Sara

och våra sponsorer!

FOTO: Linn Fredlund 

 HANAR          

VALPKLASS II

1 Hp, 1 BH valp Wiggedalens The Hudson äg: Marie Wiggedal

1, BH, GULD, VALP H-II

TIKAR             

VALPKLASS II

1 Hp, 1 BT valp Finaborg's Jet Set Girl äg: Kristina Gustafsson

1,BT, SILVER VALP T-II

2 Hp, 2 BT valp Finaborg's Just For You äg: Madelene Ljungkvist

2, BT; BRONS VALP T-II

3 Hp, 3 BT valp Dancing Feet's Killer Queen äg: Annika Varbäck

3, VALP T-II

4, 4 BT valp Finaborg's Imagine The Beauty äg: Kristina Gustafsson

4, VALP T-II

                    

HANAR                     

JUNIOR

1 Hp Manaca's First Aid Kit äg: Jessica Nilsson

1, Junior H

2 Hp Tans & Tins Purple Emperor äg: Pia Aronsson Gawell

2, Junior H

3 Hp Joinmi Hang On To Me äg: Lotta Nordwall

3, Junior H

4 Hp Highlighters Spring Fever äg: Anita Svahn

4, Junoior H


ÖPPENKLASS

1 Hp Pansy's Power Of Crush äg: Kristina Gustafsson

1,Öppen H

2 Hp Cockergold What If äg: Anders Ringvall

2, Öppen H)

3 Hp SE VCH Highlighters I Believe In Miracles äg: Marianne Redin

3, Öppen H

4 Hp Pilula's Caal Me Enforce Johnny äg: Anders Ringvall

4, Öppen H

                         

CHAMPION

1 Hp SE U(u)CH SEVCH Hignlighters Worth The Wait äg: Madelene Ljungkvist

1, Champinhane

 

VETERANKLASS

1 Hp RLD ARLD F RLD N SE U(U)CH Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

1, Veteran H 1, BH

 

BÄSTA HANE

1. RLD ARLD F RLD N SE U(U)CH Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

1, Veteran H 1, BH

2. SE U(u)CH SEVCH Hignlighters Worth The Wait äg: Madelene Ljungkvist

2, BT H

3. Pansy's Power Of Crush äg: Kristina Gustafsson

3, BH

4. Cockergold What If äg: Anders Ringvall

4, BH

 

TIKAR             

JUNIORKLASS                         

1 Hp Highlighters Spring Orchid äg: Madelene Ljungkvist

1, Junior T

2 Hp Joinmi My Proud And Joy äg: Birgitta Mikaelsson

2, Junior T

3 Hp Wiggedalens Glimma äg: Marie Wiggedal

3, Junior T

4 Hp Dragongårdens Show Me Love äg: Mikaela Lewander

     Bild saknas....          

 

UNGHUNDSKLASS

1 Hp Wiggedalens Freia äg: Marie Wiggedal

1, Unghund T

2 Hp Wildflame's Next To Me äg: Sofia Grundström

2, Unghund T

3 Hp Tigervargens Fast Love äg: Eva Annerklev

3, Unghubd T

4 Hp Wiggedalens Eveline äg: Marie Wiggedal

Bild saknas

                    

ÖPPENKLASS (6 st)

1 Hp SE VCH Joinmi Head Over Heels äg: Birgitta Mikaelsson

1, Öppen T

2 Hp Paisley's Perfect Match äg: Lenitha Pettersson

2, Öppen T

3 Hp Merry Cocktails Kyra äg : Susanne Edtröm

3, Öppen T

4 Hp Dolce Vita Sunforest Soul äg : Madelene Ljungkvist

4; Öppen T

                         

CHAMPION

1 Hp NW 2 SE U(U)CH SE VCH Joinmi Pretty And Proud äg: Birgitta Mikaelsson

1, Champon T

 

BÄSTA TIK

1, SE VCH Joinmi Head Over Heels äg: Birgitta Mikaelsson

1, BÄSTA TIK

2. NW 2 SE U(U)CH SE VCH Joinmi Pretty And Proud äg: Birgitta Mikaelsson

2, BÄSTA TIK

3. Highlighters Spring Orchid äg: Madelene Ljungkvist

3, BÄSTA TIK

4. Wiggedalens Freia äg: Marie Wiggedal

4 BÄSTA TIK

 

COCKER MÄSTARNA 2023

Vuxen

GULD SE VCH Joinmi Head Over Heels äg: Birgitta Mikaelsson

SILVER RLD ARLD F RLD N SE U(U)CH Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

GULD & SILVER 2023

BRONS NW 2 SE U(U)CH SE VCH Joinmi Pretty And Proud äg: Birgitta Mikaelsson

BRONS 2023

 

Valp

GULD Wiggedalens The Hudson äg: Marie Wiggedal

SILVER Finaborg's Jet Set Girl äg: Kristina Gustafsson

GULD & SILVER VALP 2023

BRONS Finaborg's Just For You äg: Madelene Ljungkvist

BRONS VALP 2023

 

Veteran

GULD RLD ARLD F RLD N SE U(U)CH Merry Cocktails Cromford äg: Anna Tillaeus

GULD veteran 2023

 

 Gott & Blandat

GULD Highlighters Pure Pearl Perfection äg: Marianne Redin

1 & GULD Gott 6 Blandat

 

AVELSKLASS

GULD NW 2 SE U(u)CH SE VCH Joinmi Pretty and Proud

GULD AVEL -UPPFÖDARGRUPP

SILVER SE U(u)CH SEVCH Hignlighters Worth The Wait

SILVER AVELSGRUPP (2)

 

UPPFÖDARKLASS (4)

GULD Kennel Joinmi

GULD AVEL -UPPFÖDARGRUPP

SILVER Kennel Highlighters

SILVER UPPFÖDARGRUPP

BRONS Kennel Finaborg's        

BRONS UppfödarG              

Stort TACK till er alla som kom och bidrog till en trevlig dag!

Grattis till våra Cocker Mästare!     

Vi ses igen nästa år   

 

Mingel 8

G & S RC

Mingel 6

Mingel 1

Mingel 2

MIngel 3

Mingel 4

Mingel 5

Mingel 7

RC

             TACK!